Procedura dotycząca aparatury medycznej – jak ją opracować, aby usprawnić procesy związane z aparaturą?

Opracowując procedurę, powinniśmy najpierw określić cel, a jest nim przede wszystkim uporządkowanie pracy. Najważniejszym założeniem jest natomiast sprawność i bezpieczna eksploatacja aparatury medycznej, a także ujednolicenie dokumentacji.
Opracowanie procedury nadzoru nad sprzętem medycznym nie jest zadaniem łatwym: oprócz tego, że powinna ona być (jak każda procedura) przejrzysta, jasna i zrozumiała, powinna ona przede wszystkim ułatwiać pracownikom podjęcie odpowiednich działań w różnych, często nieprzewidzianych sytuacjach. Dobra procedura nie może być zbyt długa, aby nie trafiła do szuflady, ale musi być też na tyle szczegółowa, aby umożliwiła szybkie rozwiązanie napotkanego problemu. Instruktaż w niej zawarty nie powinien przyczyniać się do bezmyślnego wykonywania kolejnych podpunktów, bo przy aparaturze medycznej może okazać się to bardzo niebezpieczne.
Rozpoczynamy pisanie: algorytm i cel
To, w jakim stopniu procedura powinna być szczegółowa, zależy na pewno od naszego doświadczenia ze współpracy z personelem oraz od głównego celu, jaki chcemy osiągnąć, wprowadzając procedurę. Zależne jest to także od wielkości jednostki ochrony zdrowia, jakiej dotyczy oraz kultury organizacyjnej i zakresu obowiązku pracowników.
Należy również podkreślić, że w przypadku, gdy w szpitalu wdrożony jest system zarządzania jakością ISO 9001, zasady tworzenia procedury są opisane w centralnej procedurze nadzoru nad dokumentami. Dobra procedura powinna usprawniać procesy, których dotyczy. Nie może ich komplikować i [...]