Raport Rzecznika Praw Pacjenta

W styczniu opublikowany został raport pt. Problematyka zgłoszeń kierowanych na Infolinię Rzecznika Praw Pacjenta w latach 2015-2018. Jego treść odzwierciedla społeczne emocje i oceny dotyczące funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w naszym kraju, ale też „punktuje” jego najsłabsze, z punktu widzenia pacjentów, elementy.
Instytucję Rzecznika Praw Pacjenta powołano w 2008 r. Istnieje zatem nieco ponad 10 lat i ma za zadanie, przede wszystkim, stać na straży interesów najsłabszego ogniwa systemu opieki zdrowotnej, czyli chorych. Okazuje się to konieczne, mimo że są one chronione w art. 68 Konstytucji RP. W styczniu br. opublikowany został raport pt. Problematyka zgłoszeń kierowanych na Infolinię Rzecznika Praw Pacjenta w latach 2015-2018. To ciekawy dokument, któremu warto poświęcić chwilę uwagi. Jego treść, z jednej strony, w dużej mierze odzwierciedla społeczne emocje i oceny dotyczące funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w naszym kraju.
Z drugiej zaś, „punktuje” jego najsłabsze, z punktu widzenia pacjentów, elementy. Podczas analizy udostępnionego dokumentu trzeba mieć świadomość, co podkreślają także jego autorzy, że jest on jedynie odzwierciedleniem występowania zjawisk jako takich, jednakże bez ich oceny. Ta, zwłaszcza w kontekście stwierdzenia, czy zostały naruszone jakieś prawa pacjenta, czy też nie, może nastąpić dopiero po weryfikacji konkretnego zdarzenia. Zatem analiza problemów, podnoszonych przez interweniujących za pomocą infolinii, nie daje odpowiedzi na pytanie, czy w Polsce są przestrzegane prawa pacjentów. Pokazuje jedynie obszary, w których może do takich naruszeń potencjalnie dochodzić.
Ponieważ w ramach jednej publikacji nie sposób się odnieść do wszystkich przedstawionych w raporcie kwestii, odniosę się tylko do tych, które wydają się najbardziej charakterystyczne dla zgłaszanych Rzecznikowi [...]