Postęp w chirurgii kręgosłupa stymulowany rozwojem nowoczesnej technologii na bloku operacyjnym
Neuronawigacja
Dynamiczny rozwój chirurgii kręgosłupa, w szczególności w zakresie technik przezskórnych, nie byłby możliwy bez zaadaptowania do jej potrzeb znanej już wcześniej w neurochirurgii neuronawigacji (4). Pierwsze systemy opierały się na obrazie tomografii komputerowej uzyskanym w dniach poprzedzających zabieg, nie odwzorowywały więc rzeczywistej anatomii po ułożeniu pacjenta do zabiegu, w szczególności gdy samym ułożeniem dążymy do korekcji nieprawidłowości krzywizn kręgosłupa. Inną opcją było prowadzenie nawigacji na obrazie uzyskanym już po ułożeniu pacjenta, ale był to obraz dwuwymiarowy z podglądu RTG. Jednak prawdziwym przełomem było wprowadzenie mobilnych urządzeń TK i prowadzenie nawigacji na podstawie informacji w trzech płaszczyznach uzyskanych u pacjenta znieczulonego i ułożonego do zabiegu.
Stało się to możliwe dzięki zintegrowaniu modułu TK z systemem neuronawigacji i zautomatyzowaniu procesu rejestracji pacjenta. Po chirurgicznym przygotowaniu pola operacyjnego do niemobilnych struktur kostnych operowanego odcinka kręgosłupa, np. wyrostka kolczystego lub talerza kości biodrowej, przymocowana zostaje ramka referencyjna (fot. 7). Z kolei gantra modułu TK, w której znajduje się pacjent, zawiera swoją, na stałe wbudowaną ramkę referencyjną.
Kolejnym krokiem jest wykonanie tomografii komputerowej operowanego odcinka. Obraz jest automatycznie przesyłany do systemu nawigacji i dzięki możliwości ustalenia przestrzennej relacji między ramką modułu TK a ramką referencyjną, a więc pośrednio strukturami kręgosłupa, dokonuje się automatyczna rejestracja anatomii pacjenta. Od tego momentu system jest w stanie zlokalizować w przestrzeni i przedstawić na ekranie wczytany odcinek kręgosłupa (fot. 8). Kolejnym krokiem jest rejestracja narzędzi, które dzięki przymocowanym dedykowanym ramkom są rozpoznawane przez system, a ich ruch w polu operacyjnym w odniesieniu do struktur kręgosłupa jest odwzorowywany na ekranie (fot. 9). I tu neuronawigacja wpisuje się doskonale w koncepcję MISS, powodując, że tego typu operacje stają się coraz bezpieczniejsze dla pacjenta.
Łatwo można sobie wyobrazić, że taki system umożliwia prowadzenie wielu operacji minimalnie inwazyjnych, także przezskórnych, gdzie wprowadzenie [...]