Postęp w chirurgii kręgosłupa stymulowany rozwojem nowoczesnej technologii na bloku operacyjnym
Żyjemy w epoce niezwykle intensywnego rozwoju technologicznego dotykającego każdego aspektu życia. Widzimy to szczególnie wyraźnie we wzrastających możliwościach obliczeniowych komputerów, które obecnie umożliwiają przetwarzanie, a następnie prezentowanie obrazów w czasie rzeczywistym. To właśnie dzięki szybkim procesorom było możliwe stworzenie nawigacji śródoperacyjnej (1), będącej jednym z największych przełomów neurochirurgii i chirurgii kręgosłupa ostatnich dwóch dekad. Natomiast miniaturyzacja umożliwiła wprowadzenie do sal operacyjnych i praktyki operacyjnej takie technologie, jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, które jeszcze niedawno wymagały dedykowanych pomieszczeń i osobnego personelu.
Olbrzymie zasługi dla rozwoju ortopedii i chirurgii kręgosłupa ma nieustanne wprowadzanie nowych i doskonalenie dostępnych implantów. Postęp dotyczy przede wszystkim ich przestrzennego projektowania, także z wykorzystaniem drukarek 3D, które pozwalają tworzyć implanty indywidualnie dla pacjenta. Zmieniają się również materiały, z jakich są wykonane, w szczególności stopy metali i tworzywa sztuczne. Spójrzmy więc, w jaki sposób wspomniane techniki pomagają w codziennej praktyce operacyjnej.
Obrazowanie śródoperacyjne
Planowanie poszczególnych etapów zabiegu na podstawie badań obrazowych, takich jak RTG i tomografia komputerowa (TK), jest niezwykle istotne w każdej specjalności zabiegowej. Jednak w przypadku chirurgii kręgosłupa ma to kardynalne znaczenie. Zadaniem chirurgii kręgosłupa jest zawsze przywrócenie warunków najbardziej zbliżonych do fizjologicznych w zakresie biomechaniki kręgosłupa, co wymaga stałego monitorowania postępu zabiegu. Do niedawna kontrola korekcji, np. skoliozy lub kręgozmyku, mogła odbywać się tylko z zastosowaniem ramienia C, dającego sumaryczny, dwuwymiarowy obraz operowanych struktur. Wprowadzenie mobilnego zestawu do tomografii komputerowej (2) (O-arm – fot. 1), zintegrowanego ze stacją roboczą z zainstalowanym oprogramowaniem do przetwarzania obrazu, umożliwia analizę uzyskanego efektu operacyjnego w każdej płaszczyźnie (fot. 2a i 2b), a także uzyskanie modelu 3D (fot. 3). Niezwykle przydatną i często wykorzystywaną funkcją w chirurgii kręgosłupa jest możliwość analizy położenia implantów w odniesieniu do bardzo blisko leżących [...]