Polski system ochrony zdrowia – dwa punkty widzenia – analogiczne wnioski
Problemy z dostępnością świadczeń
Oczywiście w konsekwencji sygnalizowanego powyżej stanu rzeczy oba raporty stawiają tezę, że zbyt niskie wydatki na zdrowie muszą skutkować ograniczeniami dostępności do świadczeń medycznych. Nie może to pozostawać bez następstw dla kondycji zdrowotnej społeczeństwa.
Średnia długość wieku w Polsce systematycznie rośnie. To tendencja europejska i światowa związana ze stopniową poprawą jakości życia. Dla mężczyzn okres przeżywalności wynosił w 2015 r. 73,5 roku, dla kobiet – 81,6 roku, średnio 77,5 roku, co oznacza, że statystyczny obywatel naszego kraju żyje jednak krócej o 3,1 roku od statystycznego obywatela Unii.
Okres przeżywalności to ważny, aczkolwiek nie jedyny parametr pokazujący efektywność funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. Innym, nie mniej istotnym, są wskaźniki epidemiologiczne obrazujące, z jaką częstotliwością i na jakie schorzenia Polacy najczęściej umierają. Dane statystyczne potwierdzają obiegową opinię, że najczęstszym powodem zgonów są choroby układu krążenia. Według danych OECD w roku 2014 były one przyczyną 50% zgonów wśród mężczyzn i 40% wśród kobiet, stanowiąc najbardziej powszechną przyczynę zgonów Polek i Polaków.
Na drugim miejscu wśród czynników pogarszających statystyki umieralności są choroby nowotworowe – szczególnie rak sutka, rak jelita grubego i będący następstwem palenia tytoniu rak płuc. Tendencja zachorowalności na nowotwory w Polsce jest wyraźnie rosnąca, mimo uruchomienia tzw. „pakietu onkologicznego” i przeznaczenia dodatkowych, wciąż jednak zbyt małych, środków na...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online