Podstawy kalibracji medycznych i przeglądowych monitorów - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPodstawy kalibracji medycznych i przeglądowych monitorów - dlaszpitali.pl

Podstawy kalibracji medycznych i przeglądowych monitorów

monitory-medycznefot. iStock

Szczegółowe wymagania dotyczące przeglądów i kalibracji monitorów medycznych znajdziemy w najnowszej wersji Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej. Akt ten precyzyjnie określa warunki okresów, w jakich monitory medycznej winny podlegać kontroli oraz wskazuje na minimalne, akceptowalne parametry użytkowe.

Praktycznie każde precyzyjne urządzenie występujące na obszarze szpitala czy też w centrum diagnostyki obrazowej podlega okresowej, szczegółowej kontroli. Fakt ten wynika zarówno z litery prawa, jak i z tzw. dobrych praktyk określonych w wielu krajowych i międzynarodowych dokumentach czy też publikacjach naukowych. Absolutnie nigdy nie należy bagatelizować tychże wymogów (sugestii), gdyż najczęściej konsekwencje takiego postępowania pojawiają się w sytuacjach związanych z innym od oczekiwanego zakończeniem procesu terapeutycznego – pogorszeniem się stanu zdrowia pacjenta, a nawet jego zgonem. Już sama źle postawiona diagnoza oparta o urządzenie obrazowe może prowadzić do kosztownych roszczeń ze strony podopiecznych i/lub ich rodzin.

Współcześnie możemy znaleźć mnóstwo kancelarii prawnych, które z przyjemnością przejmują prowadzenie tego typu roszczeń w zamian za częściowy udział w uzyskanym odszkodowaniu. Sytuacja ta spopularyzowała się już tak bardzo, że parkując samochód pod szpitalem, za wycieraczką możemy znaleźć zaproszenie do ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp