Pakiet onkologiczny – reorganizacja i finansowanie świadczeń zdrowotnych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPakiet onkologiczny – reorganizacja i finansowanie świadczeń zdrowotnych - dlaszpitali.pl

Pakiet onkologiczny – reorganizacja i finansowanie świadczeń zdrowotnych

OPM10_17_PAKIET_ONKOLOGICZNY_FOTfot. Thinkstock

Ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wraz z aktami wykonawczymi oraz zarządzeniami prezesa NFZ z lipca br. objęła zmianami przede wszystkim wzór karty onkologicznej, zmodyfikowała skład konsylium onkologicznego, terminy diagnostyki onkologicznej, a także kompetencje lekarzy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w zakresie wydawania kart onkologicznych.

1 lipca 2017 roku weszła w życie długo oczekiwana, znowelizowana ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, dająca nadzieję na zmiany w organizacji pakietu onkologicznego w Polsce. Po dwóch i pół roku funkcjonowania niesprawnego systemu diagnostyki i leczenia onkologicznego podmioty lecznicze otrzymały od Ministerstwa Zdrowia uproszczoną wersję karty onkologicznej (1), krótsze terminy na wykonanie diagnostyki onkologicznej oraz możliwość wystawiania kart onkologicznych przez lekarzy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w przypadku podejrzenia nowotworów.

Wprowadzone przepisy miały być odpowiedzią na problemy organizacyjne systemu zgłaszane przez przedstawicieli środowiska medycznego, ekspertów oraz podmioty lecznicze. Na efekty wprowadzonych zmian trzeba będzie poczekać. Czego jednak można się spodziewać? Czy długo oczekiwana nowelizacja ustaw...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp