Oddział neonatologiczny – organizacja i funkcjonowanie
Od wielu lat funkcjonuje na świecie międzynarodowy projekt Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „Szpital Przyjazny Dziecku”. To międzynarodowy tytuł potwierdzający stosowanie w szpitalu w opiece nad matką i dzieckiem procedur sprzyjających karmieniu piersią, zgodnych z najwyższymi standardami Światowej Organizacji Zdrowia. Wszystkie szpitale na całym świecie odznaczone tym tytułem przestrzegają jednolitych zasad sprzyjających prawidłowemu karmieniu. Podkreślić należy, że w takiej placówce jest w pełni przestrzegany Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece. Na terenie Szpitali Przyjaznych Dziecku obowiązuje m.in. zakaz rozpowszechniania informacji o mieszankach mlekozastępczych oraz akcesoriów do sztucznego żywienia, ograniczając ich używanie do przypadków uzasadnionych medycznie. Dzięki temu umożliwia się matkom podjęcie decyzji o karmieniu swojego dziecka opartej o współczesną wiedzę medyczną, a nie reklamy.
We wszystkich krajach, które podpisały tzw. Deklarację Innocenti obligującą do ochrony, propagowania i popularyzacji karmienia piersią, utworzono struktury do wdrażania Inicjatywy. W Polsce jest to Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią (KUKP) (9). Inicjatywa WHO Szpital Przyjazny Dziecku została zwalidowana przez Amerykańską Akademię Pediatrii jako program wysoce efektywny w zakresie skutecznego wyzwalania laktacji i skutecznie wydłużający okres karmienia piersią po wypisie do domu. Im więcej z 10 Kroków jest wdrażanych do praktyki szpitalnej w opiece nad matką karmiącą, tym dłuższy jest okres karmienia piersią. W roku 2018 WHO zaktualizowała Program, rozszerzając jego zastosowanie do oddziałów intensywnej terapii noworodka.
Ten prestiżowy tytuł zdobyło jak dotąd 96 szpitali w Polsce, jednak wiele z nich z powodu braku reoceny utraciło prawo do jego używania (8).
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online