Nowoczesne technologie stosowane w centralnych sterylizatorniach
Centralna sterylizatornia jest działem bardzo ważnym dla jakości oraz bezpieczeństwa leczenia pacjentów. Przestrzeganie norm, walidacja procesu, nadzorowany sprzęt i system umożliwiający kontrolę danych na każdym etapie, to elementy niezbędne, aby proces sterylizacji był procesem bezpiecznym.
Proces sterylizacji należy do grupy procesów „specjalnych”. Jego celem jest inaktywacja wszystkich form mikroorganizmów, takich jak: bakterie, grzyby, pierwotniaki i wirusy, również ich form przetrwalnikowych. W efekcie tego procesu następuje przekształcenie produktu niesterylnego w produkt sterylny, czyli wolny od zdolnych do życia drobnoustrojów.
Sterylizacja odbywa się w pomieszczeniach zwanych sterylizatornią, charakteryzujących się: zaplanowanym układem, właściwie dobranymi urządzeniami, dodatkowym wyposażeniem pomocniczym, materiałami do sterylizacji, a także oprogramowaniem do obsługi i przede wszystkim znormalizowanymi warunkami produkcji oraz walidacją procesu mycia i sterylizacji.
Układ funkcjonalny
Centralna sterylizatornia musi składać się z trzech stref: brudnej, czystej i sterylnej, oddzielonych od siebie śluzami, poprzez któ...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online