Nieinwazyjna diagnostyka tętnic wieńcowych

Wielorzędowa tomografia komputerowa serca jest, obok koronarografii konwencjonalnej, najczęstszą techniką obrazowania naczyń serca. Koronarografia TK jest techniką małoinwazyjną i może u niektórych pacjentów zastąpić inwazyjną koronarografię konwencjonalną.
Postęp technologiczny w zakresie metod obrazowania umożliwił w ostatniej dekadzie wprowadzenie wielu metod diagnostyki naczyń, w tym tętnic wieńcowych i żył serca. Prawdziwym przełomem było wprowadzenie angiografii tomografii komputerowej i angiografii rezonansu magnetycznego (MRA). Ta ostatnia metoda nie znalazła dotychczas zastosowania w codziennej praktyce, wydaje się to jednak kwestią czasu, zważywszy na postęp technologiczny w zakresie obrazowania MR. Do uzyskania diagnostycznego obrazu TK i MR naczyń wieńcowych niezbędne jest spełnienie kliku podstawowych warunków technicznych:
- wysokiej rozdzielczości czasowej – akwizycja obrazu szybsza niż akcja serca,
- wysokiej rozdzielczości kontrastowej i odpowiedniego oprogramowania niezbędna do oceny ścian naczyń i przepływu pośrednio zakontrastowanej krwi.
Oczywiście szczegóły techniczne uzyskania obrazu TK naczyń wieńcowych są bardziej złożone, ale zespół lekarzy radiologów i kardiologów interpretujących obrazy TK lub/i MR posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie w zakresie badania obrazowego serca.
Ze względów praktycznych autor omawia szerzej wielorzędową tomografię komputerową serca, będącą obok koronarografii konwencjonalnej najczęstszą techniką obrazowania naczyń serca. Koronarografia TK jest techniką małoinwazyjną i może u niektórych pacjentów zastąpić inwazyjną koronarografię konwencjonalną, ponieważ najczęściej nie wymaga ona nakłuwania tętnicy i hospitalizacji. Trzeba jednakże podkreślić, że – w odróżnieniu od koronarografii – nie daje możliwości przeprowadzania zabiegów tętnic wieńcowych.
Wielorzędowa tomografia komputerowa
Wielorzędowa [...]