Oddział neonatologiczny – organizacja, funkcjonowanie i wyposażenie
Osobnym, nie mniej ważnym wyzwaniem dla neonatologa, jest właściwe przedstawienie problemu zdrowotnego dziecka jego rodzicom. Jest to bardzo zróżnicowana grupa osób w oddziale neonatologicznym – od rodziców szczęśliwych, przeżywających radość i ekscytację rodzicielstwa, po tych, którymi targają skrajne obawy, strach, rozpacz i utrata poczucia bezpieczeństwa wobec ciężkiej choroby dziecka. O ile pierwszej grupie rodziców należy zapewnić maksymalny komfort, intymność i możliwość radosnego przeżywania narodzin dziecka, o tyle dla drugiej najważniejsza będzie rzetelna informacja i szybka merytoryczna pomoc adekwatna do problemu zdrowotnego dziecka. Tak olbrzymi wachlarz emocji rodziców, ich potrzeb, zachowań i oczekiwań stawia przed personelem wielkie wyzwania. Należy liczyć się z nieadekwatnymi reakcjami rodziców oraz potrzebą dużej tolerancji i wyrozumiałości wobec ich zachowań. Pobyt rodziców w oddziale neonatologicznym powinien być znormalizowany, opisany i podany do wiadomości zarówno personelu i samych rodziców (załącznik 1, obowiązujący w oddziale autorki).
Zał. 1. Zasady przebywania Rodziców w Oddziale Intensywnej Opieki Noworodka
Organizacja, wyposażenie oddziału neonatologicznego i zasady pracy powinny być zgodne z Ustawą o Zakładach Opieki Zdrowotnej [2], wymaganiami wynikającymi z realizacji umowy z NFZ [3] oraz aktualnymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego [4].
...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online