Oddział neonatologiczny – organizacja, funkcjonowanie i wyposażenie
fot. iStock
Organizacja pracy w dużych zespołach neonatologicznych powinna uwzględniać potrzebę rotacji zespołów lekarskich i pielęgniarskich pomiędzy poszczególnymi pododcinkami opieki nad noworodkiem. Poszczególne zespoły powinny składać się z personelu o zróżnicowanym wyszkoleniu i doświadczeniu.
Title: Neonatal ward – structure, organization and equipment
Streszczenie: Organizacja, funkcjonowanie i wyposażenie oddziału noworodkowego są bezpośrednio związane z zadaniami, jakie ma on realizować w danej lokalizacji. W Polsce, podobnie jak w wielu krajach świata, opieka perinatalna jest zorganizowana na trzech poziomach referencyjnych. Zaawansowanie pod względem zadań narasta od stopnia pierwszego do trzeciego. Dla ich właściwej realizacji niezbędne jest zatrudnienie zespołu medycznego o odpowiednich kompetencjach, stosowne wyposażenie i wystandaryzowanie metod pracy. Konieczne są ustawiczne szkolenie personelu medycznego, weryfikacja procedur i aktualizacja sprzętu medycznego.
Sprawne funkcjonowanie systemu trójstopniowej opieki perinatalnej zależy od kooperacji między ośrodkami poszczególnych poziomów referencyjnych, w szczególności wzajemnego rozumienia potrzeb, sprawnego transportu pacjentów i wymiany informacji.
Słowa kluczowe<...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online