Modernizacja i projektowanie oddziału neonatologicznego z uwzględnieniem aktualnie dostępnych technologii

Prawidłowe zaprojektowanie oddziału neonatologii oraz jego wyposażenie nie jest sprawą prostą, gdyż wiąże się to z pewnego rodzaju unikalnością każdego z tych działów w zależności od wielkości szpitala, a także jego poziomu referencyjności.
Zarówno państwowe szpitale, jak i NZOZ-y różnią się między sobą organizacją pracy personelu oddziałów położniczo-ginekologicznych lub noworodkowych, warunkami wyposażenia, ale przede wszystkim stopniem jego referencyjności, czyli stopniem wyspecjalizowania oddziału.
Oddział neonatologii jest oddziałem lub pododdziałem przeznaczonym dla dzieci przedwcześnie urodzonych lub urodzonych z powikłaniami czy podejrzeniem choroby zakaźnej, których stan wyklucza ich przebywanie z matką w systemie rooming-in. Podstawowe zadania oddziału to monitorowanie i podtrzymywanie załamujących się funkcji życiowych dzieci oraz prowadzenie odpowiednich pomiarów diagnostycznych i terapii. Przebywający na tym oddziale pacjenci są różnorodni pod względem patologii, lecz wspólne jest dla nich potencjalne zagrożenie jednej lub więcej funkcji życiowych.
Zadania oddziału
W Polsce 99% dzieci rodzi się w szpitalach. Szpitale zarówno państwowe, jak i NZOZ-y różnią się między sobą organizacją pracy personelu oddziałów położniczo-ginekologicznych, noworodkowych i warunkami wyposażenia, ale przede wszystkim ważnym czynnikiem odróżniającym poszczególne placówki jest stopień referencyjności danego oddziału, czyli stopień wyspecjalizowania oddziału, a co za tym idzie – możliwości sprawowania opieki w zależności od stanu pacjenta.
Bez względu na jego poziom referencyjności w ramach oddziału [...]