Negatywna selekcja, czyli jak przeprowadzić przetarg
Ocena Programu Medycznego
Program napisany był przez kogoś, kto praktykował za granicą, najprawdopodobniej w Holandii, stąd w wielu miejscach nie przystaje on do warunków i wymagań polskich. Redakcja jest pełna wzniosłych frazesów, które zupełnie nie znalazły odzwierciedlenia w projektach i ich ocenie.
Wśród wymagań bezsensownie zawyżonych:
a. Wszystkie pokoje jednoosobowe z dodatkowym miejscem dla matki, czyli o standardzie pokoju dwuosobowego; nawet w najbogatszych krajach europejskich nigdzie nie przewiduje się takiego standardu; we Francji maksymalnie projektuje się w szpitalu 70% łóżek w pokojach jednoosobowych, a 30% w pokojach dwuosobowych; w Polsce, starając się o dobry standard, projektuje się w zasadzie pokoje dwuosobowe i kilka jedynek na wszelki wypadek; trudno pojąć, skąd wziął się standard pokoi wyłącznie jednoosobowych i wszystkie z miejscem dla matki – kto za to zapłaci i po co?
b. Założenie miejsc dla matek we wszystkich pokojach jest bezsensowne, bowiem są to pacjenci od 0 do 18 lat i przewidzenie miejsca dla matek w 50% pokoi i tak byłoby nadzwyczajnym komfortem, zwłaszcza że grupa starszaków na pewno nie byłaby zachwycona stałą obecnością matki, nie mówiąc o tym, że wiele matek pracuje i na taki ”luksus” nie mogłyby sobie pozwolić.
c. Założenie oddziałów łóżkowych 50-osobowych to dla odmiany standard lazaretu z przełomu XIX i XX wieku − od dobrych 30, 40 lat przyjęło się w Europie i ostatnio w Polsce projektować oddziały 30-łóżkowe jako optymalne z punktu widzenia zapewnienia odpowiedniej opieki pacjentom i rozsądnych proporcji powierzchni zapleczy do powierzchni pokoi; ostatnio, chcąc zapewnić w...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online