Możliwości diagnostyczne współczesnych aparatów USG
Zasady obrazowania SMI
Sygnały otrzymywane w technice SMI Doppler pochodzą nie tylko z przepływu krwi, ale również z ruchu tkanek. Sygnały zakłócające zachodzą na komponenty o niskim natężeniu przepływu. Konwencjonalne techniki Dopplera stosują jednowymiarowy filtr ścienny do usuwania artefaktów, powodując utratę części komponentu z małą prędkością przepływu. Natomiast SMI wykorzystuje wielowymiarowy filtr do oddzielania sygnałów przepływu od ruchu tkanek, usuwając w ten sposób jedynie artefakty i umożliwiając wizualizację małych naczyń z małą prędkością bez użycia środka kontrastowego.
SMI zapewnia dwa tryby obrazowania naczyniowego: kolorowy i monochromatyczny. Tryb kolorowy pokazuje jednocześnie informacje o skali szarości i kolorze. Podczas korzystania z trybu koloru możliwe jest kontrolowanie funkcji wygładzania czasu, znanej również jako uśrednianie ramki od klasy 1 do 7.
Poprawia to rozdzielczość poprzez gromadzenie sygnałów przepływu pozyskiwanych klatka po klatce, umożliwiając dokładniejszą ocenę ciągłości naczynia. Tryb monochromatyczny koncentruje się tylko na układzie naczyniowym, a jego czułość poprawia się poprzez odejmowanie informacji o tle (2). W obrazowaniu dopplerowskim różne parametry oddziałujące ze sobą na złożone sposoby mogą wpływać na jakość obrazu, na przykład:
- aby zwiększyć czułość na sygnały przepływu, powinno zostać zwiększone wzmocnienie barwy, co spowoduje, że natężenie przepływu będzie bardziej widoczne na monitorze;
- aby zwiększyć czułość, należy zmniejszyć szerokość obszaru zainteresowania (ROI); zwiększenie szerokości ROI zmniejsza częstość klatek, ponieważ dla każdej linii widzenia potrzebne są wielokrotne impulsy; zmniejszenie szerokości ROI do skali [...]