Techniki diagnozowania nowotworów o różnej lokalizacji z punktu widzenia inżyniera klinicznego
Diagnostyka onkologiczna
Zagwarantowanie szybkiego przeprowadzenia badań diagnostycznych nie zapewnia jeszcze szybkiego dostępu do nowoczesnego leczenia. Obecnie w Polsce funkcjonuje tzw. pakiet onkologiczny, który ma zapewnić szybki dostęp do diagnostyki i terapii onkologicznej, co jest kluczowe dla skuteczności leczenia nowotworów. Aby móc przeprowadzić szybką i skuteczną diagnostykę choroby nowotworowej, potrzeba wykfalifikowanej kadry oraz urządzeń medycznych pozwalających, z wysoką skutecznością, na rozpoznawanie patologicznych procesów chorobowych. Do tej pory najważniejszym badaniem pozwalającym na postawienie dokładnej diagnozy choroby nowotworowej jest badanie histopatologiczne. Ale po kolei… Etapowość procesu diagnostycznego choroby nowotworowej została przedstawiona poniżej.
Pierwszym i podstawowym etapem diagnostyki jest zawsze wywiad lekarski. Jest to odpowiednio prowadzony dialog lekarza z pacjentem, którego celem jest zebranie danych na temat stanu zdrowia, dolegliwości, ich charakteru, czasu trwania.
Kolejnym etapem jest badanie fizykalne, a następnie lekarz na podstawie wywiadu i właśnie badania fizykalnego może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, w tym m.in.:
- badania laboratoryjne − testy wykonywane z krwi, kału lub moczu,
- diagnostykę radiologiczną − badania obrazowe (w tym m.in. RTG, USG, TK, MRI)
- badania histopatologiczne (pobieranie wycinków „podejrzanej” tkanki, ich ocenę makro- i mikroskopową, tj. pod małym i dużym powiększeniem, tak, że jesteśmy w stanie zobaczyć nawet stan pojedynczych komórek).
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online