Techniki diagnozowania nowotworów o różnej lokalizacji z punktu widzenia inżyniera klinicznego

Inżynier kliniczny jest osobą będącą "pomostem" pomiędzy technologiami a ich użyciem w medycynie. Jest w stanie przetłumaczyć skomplikowany język maszyn i technologii na język medycyny. Obecnie w Polsce inżynieria kliniczna jest na etapie "raczkowania" – powoli wdraża się koncepcje do rzeczywistości.
W Polsce za ponad 20% zgonów odpowiedzialne są choroby nowotworowe. Według Krajowego Rejestru Nowotworów następuje tu stały wzrost zachorowań. System ochrony zdrowia i polityki państwa stworzył plan na walkę z nowotworami – w 2005 roku powstał „Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych”, którego celem jest wspieranie działań w zakresie onkologii. Jego głównym celem jest zahamowanie wzrostu zachorowań na nowotwory oraz przyśpieszenie ich wykrywania. W Programie skupiono się także na zwiększeniu skuteczności leczenia chorób nowotworowych przez ulepszanie wyposażania i tworzenie nowych ośrodków posiadających nowoczesną aparaturę medyczną (1). Założeniem jest, aby wykorzystywać najnowsze dostępne osiągnięcia i technologie w tym zakresie. Artykuł został podzielony ze względu na kolejne procesy, jakim poddawany jest pacjent w celu wyleczenia. Omówione zostały procesy diagnostyczne, w których to pomocne są m.in. urządzenia medyczne.
Choroby nowotworowe – podział ze względu na lokalizację
Nowotwór to nieprawidłowo dzieląca się i rosnąca tkanka własna organizmu, która charakteryzuje się nadmiernym rozrostem. W uproszczeniu, komórki organizmu pod wpływem różnych czynników zaczynają „wariować”, mnożyć się i rozrastać bez jakiejkolwiek kontroli. Niekontrolowane i nadmierne [...]