Adipokiny - biomarkery niedokrwiennej dysfunkcji mięśnia sercowego - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plAdipokiny - biomarkery niedokrwiennej dysfunkcji mięśnia sercowego - dlaszpitali.pl

Przydatność adipokin jako biomarkerów niedokrwiennej dysfunkcji mięśnia sercowego

LAM_2_19_badania_i_wyniki_PRZYDATNOSC_ADIPOKIN_JAKO_BIOMRKEROW_iStock-1141952186Fot. iStock

Tkanka tłuszczowa wydziela kilka rodzajów hormonopodobnych cząsteczek zwanych adipokinami, które uczestniczą w regulacji procesów fizjologicznych organizmu. Adipokiny, będące cząsteczkami plejotropowymi, odgrywają również rolę między innymi w procesach chorobowych, takich jak cukrzyca, miażdżyca i choroby autoimmunologiczne [1]. Grupa adipokin obejmuje klasyczne cytokiny [np. czynnik martwicy nowotworu α (TNFα), interleukina-6 (IL-6)], specyficzne chemokiny [interleukina-8 (IL-8), białko chemotaktyczne monocytów-1 (MCP-1), białko zapalne makrofagów -1α (MIP-1α), białko zapalne makrofagów -2α (MIP-2α), czynnik pochodzenia stromalnego (SDF-1)], czynniki wzrostu [np. transformujący czynnik wzrostu β (TGF-β)] i białka alternatywnego układu dopełniacza (np. adypsyna, białko stymulujące acylację). Grupa obejmuje również: białka zaangażowane w hemostazę naczyniową (np. aktywator inhibitora plazminogenu-1 (PAI-1), czynnik tkankowy), metabolizm lipidów (leptyna, białko wiążące retinol i białko transportujące estry cholesterolu), homeostazę glukozy (np. adiponektyna, rezystyna) i angiogenezę [np. czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF)], jak również reakcje ostrej fazy i stresu (np. haptoglobina, metalotioneina) [2, 3]. Wytwarzanie tych białek przez tkankę tłuszczową jest zwiększone w otyłości, co naprowadziło badaczy na koncepc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp