Badania z dziedziny immunologii transfuzjologicznej krwinki czerwonej w Polsce

LAM_2-3_20_BADANIA_Z_DZIEDZINY_IMMUNOLOGII_TRANSFUZJOLOGICZNEJ_KWINKI_CZERWONEJ_iStock-1132358570fot. iStock

TITLE: Research in the field of transfusion physiology of red blood cells in Poland

STRESZCZENIE: Badania z dziedziny immunologii transfuzjologicznej krwinki czerwonej wykonywane we wszystkich pracowniach podmiotów leczniczych w Polsce podlegają merytorycznemu nadzorowi terenowo odpowiednich centrów krwiodawstwa, które działają w oparciu o ustawę o publicznej służbie krwi i inne akty prawne regulujące ich pracę, i które podlegają nadzorowi merytorycznemu Instytutu Hematologii i Transfuzjologii (IHiT). W systemie tym określone są odpowiednie obowiązki dotyczące audytów, szkoleń, wydawania uprawnień do wykonywania badań z zakresu immunologii transfuzjologicznej, a także działalności konsultacyjnej. Pracownie konsultacyjne centrów krwiodawstwa wykonują specjalistyczne badania w celu ustalenia swoistości przeciwciał u chorych zimmunizowanych, a także badania u pacjentów przed przeszczepami i po nich. Badania konsultacyjne, do przeprowadzenia których konieczne jest dysponowanie zasobem odpowiednich krwinek panelowych oraz surowic w celu identyfikacji przeciwciał do antygenów o wysokiej częstości występowania dla pacjentów z całej Polski, wykonywane są w IHiT. Instytut wykonuje również wysokospecjalistyczne badania genetyczne, w tym badania słabych odmian antygenu D (typ 1, 2 i 3), których nosi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp