Kompleksowa koordynowana opieka po zawale serca – ocena programu KOS-zawał
KOS-zawał to jeden z najbardziej oczekiwanych programów leczenia i opieki nad pacjentami po przebytym incydencie sercowym. Program ten, zbudowany w oparciu o nielimitowane świadczenia opieki pozawałowej, obejmuje roczne wsparcie w leczeniu pacjentów. KOS wchodzi jednak w życie bardzo powoli – stanowczo za wolno, jeśli chodzi o liczbę pacjentów, którzy takich świadczeń i opieki potrzebują.
Koniec października 2017 roku był początkiem uruchomienia programu, w tym czasie zaledwie ok. 23 podmioty w Polsce miały podpisane umowy na realizację świadczeń z zakresu opieki objętego programem KOS-zawał. Jednocześnie wiele ośrodków w całym kraju, zainteresowanych programem, rozpoczęło starania o podpisanie z Narodowym Funduszem Zdrowia aneksów umożliwiających wprowadzenie KOS-zawał do sieci szpitali.
Aby rozpocząć działanie w ramach programu, potrzebny był jedynie aneks do umowy. Sam fakt zaistnienia w sieci szpitali umożliwiał rozpoczęcie wprowadzenia pacjentów do KOS-zawał. Nie było konkursów. W ramach aneksu podpisaliśmy umowę, po czym niektóre jednostki były kontrolowane przez NFZ, czy rzeczywiście spełniają warunki, by ten program realizować – tłumaczy prof. Krystian Wita, zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa Górnośląskiego Centrum Medycznego Szpitala w Ochojcu.
Program KOS-zawał funkcjonuje w ...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online