Kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne – współczesne rozwiązania
fot. iStock
Na salach operacyjnych mamy zazwyczaj do czynienia z układem dwóch kolumn: chirurgicznej i anestezjologicznej. O ile w przypadku kolumny chirurgicznej dominują półki na aparaturę medyczną i akcesoria, o tyle w przypadku kolumny anestezjologicznej liczba półek jest zazwyczaj ograniczona, a jej specyfikę podkreślają dodatkowe gniazda gazowe, takie jak gniazdo na podtlenek azotu oraz gniazdo odciągu anestetycznego.
Zadaniem kolumn zasilających w media stanowiska chirurgiczne i anestezjologiczne na salach operacyjnych jest zintegrowanie aparatury medycznej bloku operacyjnego z wszelkimi kablami, przewodami oraz gniazdami gazów medycznych, elektrycznych czy teleinformatycznych. Konstrukcje te stanowią podwieszony do sufitu system ramion obrotowych wyposażonych w półki z akcesoriami, systemy hamowania (hamulce cierne, hamulce pneumatyczne) oraz komplet płyt stropowych z maskownicami i przyłączami elektrycznymi i gazowymi. Płyta sufitowa posiada zazwyczaj tak zwaną listwę zasilającą, elektryczną i gazową, wyposażoną m.in. w zawory odcinające dedykowane do celów serwisowych. Innym dopuszczalnym rozwiązaniem jest taki sposób podłączenia kolumny do instalacji gazów medycznych, który umożliwia łatwe odłączenie kolumny i szczelne zamknięcie rurociągów gazów medycznych wytrzymujące ciśnienie robocze w instalacji na czas prac serwisowych.
Bezpieczeństwo i komfort użytkowania
...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online