Kierunki rozwoju w laryngologii onkologicznej
Najistotniejszą rolę w leczeniu nowotworów laryngologicznych odgrywają chirurgia, radioterapia i radiochemioterapia, stosowane samodzielnie lub w skojarzeniu. Niestety w dobie obecnych przepisów musi to się odbywać po tzw. „konsyliach onkologicznych”, które mają tworzyć specjaliści nieposiadający czasem właściwej wiedzy zabiegowej.
Nowotwory złośliwe narządów głowy i szyi to przede wszystkim raki górnej części dróg oddechowej i pokarmowej. Złośliwe nowotwory gruczołów ślinowych są rzadsze, podobnie jak bardzo różne histopatologicznie nowotwory oczodołu oraz ucha.
Jako objawy nowotworów układu oddechowego i pokarmowego, w zależności od ich zaawansowania i lokalizacji, występują trudności odżywiania, oddychania, mowy, a dalej − upośledzenie: wzroku, węchu, smaku, połykania, słuchu i wyglądu twarzy czy szyi.
Epidemiologia nowotworów laryngologicznych w Polsce
Nowotwory narządów laryngologicznych w Polsce to 5%, na świecie − 7 i więcej procent wszystkich nowotworów. Najczęściej występują one po 45. roku życia i w większości chorują mężczyźni. Najważniejszymi czynnikami etiologicznymi są karcinogeny zawarte w dymie tytoniowym i nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu, a zwłaszcza występowanie obu tych składników razem. Ostatnio podkreśla się rolę wirusów brodawczaka ludzkiego, które przyczyniają się do rozwoju pewnych typów raka o nieco innej biologii...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online