Założenia funkcjonowania oddziałów intensywnego nadzoru kardiologicznego

Oddziały intensywnego nadzoru kardiologicznego poprzez wykonywanie pełnego zakresu procedur, dysponowanie stanowiskami wyposażonymi w wysokospecjalistyczną aparaturę medyczną oraz utrzymywanie wysokiego standardu opieki pielęgniarskiej zapewniają chorym w stanie zagrożenia życia stały, całodobowy monitoring, szybką diagnostykę oraz optymalne leczenie.
Każda nowoczesna placówka medyczna regularnie się rozwija, obserwuje rynek usług medycznych, a przede wszystkim szybko reaguje na dynamicznie zmieniające się potrzeby pacjentów i dąży w ten sposób do osiągnięcia najwyższych standardów opieki. W tych kategoriach należy oceniać wyodrębnianie w strukturach szpitali komórek zapewniających wzmożoną opiekę kardiologiczną w postaci oddziałów intensywnego nadzoru. To wyższy standard leczenia i opieki medycznej, budowanie zadowolenia i satysfakcji pacjenta, który statystycznie, również w obliczu obecnej struktury demograficznej, często jest pacjentem kardiologicznym. Zmiany w strukturze demograficznej ludności warunkują stan zdrowia społeczeństwa oraz kształtują kanon najważniejszych problemów zdrowotnych, wpływając tym samym na strukturę udzielanych świadczeń.
Prognozy epidemiologiczne Głównego Urzędu Statystycznego, Eurostatu, Światowej Organizacji Zdrowia zakładają, że w Polsce w 2030 r. liczba zgonów, a w konsekwencji rzeczywiste współczynniki umieralności z poszczególnych przyczyn (oprócz zewnętrznych), będą wyższe niż obecnie. Oznacza to zwiększone zapotrzebowanie na opiekę medyczną i pielęgnacyjną w okresie terminalnym, co wymaga zarówno odpowiednich środków, jak i rozwiązań organizacyjnych. Przewiduje się, że w 2030 r., podobnie jak obecnie, najczęstszymi przyczynami zgonów Polaków będą choroba niedokrwienna serca i choroby naczyń mózgowych. Mimo korzystnych od lat 90. XX w. tendencji w zakresie umieralności z [...]