Rehabilitacja kardiologiczna u pacjenta po zawale serca – etap poszpitalny

Kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna polega nie tylko na usprawnianiu narządu ruchu i układu krążenia, ale dodatkowo ma też na celu działanie edukacyjne, prozdrowotne.
Każdy pacjent po zawale serca, niezależnie od metody leczenia zastosowanej w fazie ostrej oraz stosowanej przez cale życie farmakoterapii, powinien być dodatkowo objęty opieką w ramach kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej (RKR) (1-6). Ten wieloetapowy proces powinien być rozpoczęty jak najszybciej po zawale serca (etap I – faza szpitalna) i powinien być kontynuowany przez całe życie pacjenta (etap II – faza pozaszpitalna wczesna, etap III – faza pozaszpitalna późna). W ostatnich latach istotnie skrócił się okres hospitalizacji z powodu zawału serca, tym samym skrócił się czas pacjenta na „oswojenie” z chorobą i z wynikającymi z niej ograniczeniami (fizycznymi, zawodowymi), skrócił się też czas kontaktu z lekarzem i pojawiła się możliwość edukacji chorego (farmakoterapia, konsultacja dietetyczna, psychologiczna). Ich rola jest bardzo ważna dla zdrowia pacjenta i dlatego te działania muszą zostać zrealizowane w terminie późniejszym (etap II).
Dlatego należy podkreślić, że kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna polega nie tylko na usprawnianiu narządu ruchu i układu krążenia, ale dodatkowo ma też na celu działanie edukacyjne, prozdrowotne (4, 5). Do celów rehabilitacji poszpitalnej zaliczymy:
- modyfikację czynników ryzyka choroby wieńcowej i zmniejszenie ryzyka nawrotu zdarzenia sercowego,
- utrzymywanie pacjenta w [...]