Podnoszenie jakości opieki nad pacjentem w oddziale neonatologicznym

Wdrażanie nowych technik w oddziale wymaga spójnej pracy zespołu. Spójność ta może zostać osiągnięta poprzez powtarzane szkolenia całego zespołu oraz konsekwentną realizację przyjętych zasad.
Już Arystoteles w czasach starożytnych określał jakość jako zespół swoistych cech, które pozwalają odróżnić jeden przedmiot od drugiego. Platon definiował jakość jako stopień doskonałości. W dzisiejszych czasach jakość w działaniu opiera się na filarach postępowania, którymi są: skierowanie na odbiorcę, ciągłe doskonalenie i praca w systemie ustalonych norm i zasad. Ich przestrzeganie musi być jednak elastyczne, z zachowaniem indywidualizacji zorientowanej na beneficjenta.
Jakość opieki zdrowotnej
Jakość w opiece zdrowotnej jest szczególnym zobowiązaniem organizatorów i realizatorów opieki medycznej, dotyczy bowiem profilaktyki i utrzymania zdrowia oraz – jeszcze częściej – leczenia jego zaburzeń. W neonatologii, jak w żadnej innej dziedzinie – te dwa pierwsze cele, czyli profilaktyka i pielęgnacja zdrowia, realizowane są w sposób szczególnie szeroki. Co więcej, od ich prawidłowej realizacji w dużym stopniu zależą dobrostan jednostki, rodziny i nakłady na opiekę zdrowotną teraz i w przyszłości. Profilaktyka bowiem jest najtańszą dla systemu formą działania wiodącą do ograniczeń nakładów finansowych w ujęciu długofalowym.
E. Deming podaje cztery proste kroki w doskonaleniu pracy zespołów:
- Ustalenie celów.
- Wdrożenie zaplanowanych procesów.
- Monitorowanie parametrów realizacji procesów.
- Podejmowanie działań weryfikujących funkcjonowanie procesu.
[...]