Jak powinno wyglądać nowoczesne stanowisko opisowe?
Biorąc pod uwagę aktualne koszty pracy specjalistów, nie należy oszczędzać na ich komforcie. Odpowiednia pracownia, stanowisko oraz zapewniony dostęp do szybkich łączy mają bezpośredni wpływ na wydajność pracy.
W numerze 4/2018 „OPM” poruszyliśmy problematykę dotyczącą właściwego doboru medycznych monitorów przeglądowych oraz opisowych (1). Kontynuując ten temat, pragnę przedstawić wyzwania związane z organizacją i ergonomią pracy lekarza radiologa oraz dobre praktyki w zakresie organizacji pomieszczenia opisowego.
Lokalizacja pracowni radiologicznej
Pierwszą decyzją związaną z organizacją nowoczesnej pracowni radiologicznej jest ustalenie jej lokalizacji w obiekcie. W przypadku klasycznej radiografii, mammografii, tomografii komputerowej czy też obrazowania rezonansem magnetycznym praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie pokoju opisów w sąsiednich pomieszczeniach. Istnieją dwie przesłanki przemawiające za tego typu rozwiązaniem.
- Pierwsza wywodzi się wprost z obowiązujących procedur wzorcowych w diagnostyce obrazowej, gdzie procedowanie badań z użyciem środka kontrastowego powinno być wykonywane w obecności i pod nadzorem lekarza radiologa.
- Drugim, czysto praktycznym argumentem, jest możliwość bezpośredniego udziału lekarza radiologa podczas wykonywania akwizycji, a co za tym idz...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online