Inżynier kliniczny – quo vadis?
Inżynier kliniczny pracujący w szpitalu musi oczekiwać systematycznej ewolucji jego obowiązków serwisowych w stronę zarządzania aparaturą – nadzoru lub wykonywania w niewielkim zakresie przeglądów okresowych i napraw oraz prac związanych z planowaniem zakupów aparatury i przygotowywaniem specyfikacji technicznych.
Postęp techniczny generuje nowe zawody i tym samym nowe stanowiska pracy. Kim jest i czym się zajmuje przywołany w tytule inżynier kliniczny? Pytanie jest tym bardziej zasadne, że bardzo wielu z Czytelników miało kontakty ze szpitalami w Stanach Zjednoczonych, gdzie oczywiście funkcjonuje pojęcie „inżyniera klinicznego” (clinical engineer), ale równie powszechnie używa się pojęcia „inżyniera biomedycznego” (biomedical engineer), chociażby w nazwie Działu Aparatury Medycznej (Biomedical Engineering Department). Obydwa zawody „przeszczepione” zostały już kilkanaście lat temu do polskich realiów, ale próba wskazania różnicy pomiędzy nimi powoduje dość powszechne wątpliwości i nieporozumienia. Dla wielu obydwa pojęcia są praktycznie wymienne, dla innych – całkowicie rozbieżne. Warto zatem uporządkować ten nieco peryferyjny obszar zaplecza nauk medycznych i podjąć próbę zdefiniowania zakresu zainteresowania obydwu tych zawodów, a także warunków ich wykonywania.
Medycyna przed postępem technologicznym
Jeszcze 100 lat temu medycyna była...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online