Projektowanie oddziałów intensywnej terapii dziecięcej z uwzględnieniem nowoczesnych technologii, czyli co nowego - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plProjektowanie oddziałów intensywnej terapii dziecięcej z uwzględnieniem nowoczesnych technologii, czyli co nowego - dlaszpitali.pl
Reklama

Projektowanie oddziałów intensywnej terapii dziecięcej z uwzględnieniem nowoczesnych technologii, czyli co nowego

OPM_5_23_Aniela_Zlotkowska_PROJEKTOWANIE_OIT_DZIECIECEJ_iStock-465162477
fot. iStock

Oddział intensywnej terapii dziecięcej powinien spełniać wszystkie wymogi dla tego typu działów i jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 0 do 18 lat, z tym że przestrzeń przeznaczona dla dzieci poniżej 3. roku życia powinna zostać wydzielona z reszty działu. W OIT leczone są dzieci w stanie zagrożenia życia z powodu ciężkich zapaleń płuc, oparzeń, po urazach wielonarządowych, zatruciach, tonięciu oraz rozległych zabiegach operacyjnych.

Oddział Intensywnej Terapii i Opieki Medycznej lub Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii (w skrócie OIOM, OIT, OAIT ang. Intensive Care Unit – ICU, zwany później OIT) jest jednym z podstawowych działów w szpitalu, zajmującym się leczeniem pacjentów znajdujących się w stanie krytycznym. Na ten oddział trafiają pacjenci będący w stanie zagrożenia życia, wymagający monitorowania podstawowych funkcji życiowych za pomocą aparatury specjalistycznej.

Podstawowe zadania OIT to monitorowanie i podtrzymywanie załamujących się funkcji życiowych pacjentów ze stanami ostrymi, prowadzenie odpowiednich pomiarów diagnostycznych i terapii. Przebywający na tym oddziale pacjenci są różnorodni pod względem patologii, lecz wspólne jest dla nich potencjalne zagrożenie jednej lub więcej funkcji życiowych.

Pacjenci trafiający na OIT wymagają na ogół wspomagania podstawowych funkcji życiowych i stałej ich obserwacji, co wymusza wyposażenie go w bardzo specjalistyczny sprzęt, wymagający podłączeń mediów oraz określonych warunków działania (powierzchnia, temperatura, media).

Pacjenci tego działu mogą wymagać wspomagania przede wszystkim:

  • układu oddechowego (wentylacja mechaniczna) z określeniem stężenia tlenu, wielkości ciśnienia w końcowej fazie wydechu, objętości oddechowej,
  • układu pokarmowego (żywienie parenteralne, pozajelitowe),
  • układu krążenia – dożylne podawanie płynów i leków.

Na OIT powinna być zapewniona możliwość przeprowadzenia zabiegów takich jak prowadzenie resuscytacji z zabezpieczeniem drożności dróg oddechowych, możliwością defibrylacji i stymulacji elektrycznej serca (zewnętrzna i endokawitarna). Zabiegi te mogą być prowadzone albo na sali zabiegowej lub bezpośrednio na łóżku pacjenta w wypadku stanów nagłych. Powinna być także zapewniona możliwość kontrolowanego podawania pacjentowi leków przy użyciu odpowiedniej liczby strzykawek automatycznych, pomp infuzyjnych, pomp do podawania żywienia enteralnego etc.

Jednym z dodatkowych elementów stopniowego przywracania poprawnych funkcji życiowych po dłuższym przebywaniu w stanie ciężkim jest rehabilitacja, w tym wypadku przyłóżkowa, pozwalająca zatrzymać degradację mięśni oraz powstawanie odleżyn.

W wypadku pediatrii sprawa wygląda nieco inaczej.

Intensywna terapia pediatryczna

Oddział intensywnej terapii pediatrycznej można podzielić na dwa zróżnicowane działy1:

  1. dział intensywnej terapii dziecięcej,
  2. dział intensywnej terapii neonatologicznej.

Podział ten wynika z faktu, że pacjenci tych działów potrzebują różnych procedur i toku leczenia, zarówno ze względu na wiek, jak i rodzaj schorzeń.

Oddział intensywnej terapii dziecięcej

Oddział intensywnej terapii dziecięcej powinien spełniać wszystkie wymogi dla tego typu działów i jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 0 do 18 lat, z tym że przestrzeń przeznaczona dla dzieci poniżej 3. roku życia powinna zostać wydzielona z reszty działu.

W OIT leczone są dzieci w stanie zagrożenia życia z powodu ciężkich zapaleń płuc, oparzeń, po urazach wielonarządowych, zatruciach, tonięciu oraz rozległych zabiegach operacyjnych. Oddział ten jest też przeznaczony dla dzieci:

  • z chorobami rzadkimi,
  • nieuleczalnie chorych, z przewlekłą niewydolnością oddechową, wymagających ustabilizowania w okresie kryzysu zdrowia oraz kwalifikacji do leczenia respiratorem w warunkach domowych.

Ponieważ wymogi dla tego działu są tożsame z wymogami ogólnymi dla OIT, pominięto ten dział w niniejszym artykule, gdyż był już opisywany (patrz artykuł Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii – inwestycja zaawansowana technologicznie, „OPM” 3/2017).

Czytaj też: Modernizacja i projektowanie oddziału neonatologicznego z uwzględnieniem aktualnie dostępnych technologii

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.