Innowacyjna neurochirurgia – małoinwazyjna operacja stabilizacji kręgosłupa

W czerwcu w warszawskiej klinice Carolina Medical Center przeprowadzono pierwszą w Polsce operację stabilizacji kręgosłupa przy wykorzystaniu zestawu Pass MIS. Zabieg metodą małoinwazyjną przeprowadził dr Jurij Kseniuk. Pacjentem był kilkunastoletni chłopiec.
Małoinwazyjne metody leczenia chirurgicznego stają się coraz powszechniejsze także w chirurgii kręgosłupa, co zwiększa szanse pacjentów na odzyskanie pełnej sprawności. Jedną z takich metod wykorzystano w warszawskiej klinice Carolina Medical Center, gdzie w czerwcu przeprowadzono pierwszą w Polsce operację stabilizacji kręgosłupa przy wykorzystaniu zestawu Pass MIS. Zabieg metodą małoinwazyjną przeprowadził dr Jurij Kseniuk. Pacjentem był kilkunastoletni chłopiec, który doznał urazu kręgosłupa podczas zabawy na trampolinie. Konsekwencją wypadku był ból pleców, nasilający się przy jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Jedynym rozwiązaniem była rehabilitacja, która przynosiła krótkotrwałe efekty. Próby wyleczenia chłopca podjął się dopiero dr Jurij Kseniuk.
Kwalifikacja do zabiegu
Badania diagnostyczne wskazały, że podczas urazu uszkodzona została płytka wzrostowa górna kręgu odcinka lędźwiowego kręgosłupa – L1. Owa płytka wzrostowa to tkanka chrzęstna znajdująca się w pobliżu zakończeń rosnącej kości. Jest to miejsce wzrostu kości na długość. Po zakończonym procesie wzrostu chrząstka ta całkowicie przekształca się w kość – u kobiet następuje to w wieku około dwudziestu, a u mężczyzn – dwudziestu pięciu lat.
Niewygojone od ponad roku uszkodzenie płytki granicznej u chłopca było powodem powstania nadżerek i obrzęku przylegającej części kręgu. Wtórnie ucierpiał również krążek międzykręgowy (potocznie zwany dyskiem) – stracił właściwą mu elastyczność, w wyniku czego przestrzeń międzykręgowa obniżyła się, a krążek [...]