Cyberbezpieczeństwo – czy da się je zapewnić w jednostkach ochrony zdrowia? - Strona 2 z 3 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCyberbezpieczeństwo – czy da się je zapewnić w jednostkach ochrony zdrowia? - Strona 2 z 3 - dlaszpitali.pl

Cyberbezpieczeństwo – czy da się je zapewnić w jednostkach ochrony zdrowia?

Priorytet dla zarządzających szpitalami

Patrząc na skalę ataków hakerskich, trudno nie wysnuć wniosku, że cyberbezpieczeństwo powinno być dziś jednym z najwyższych priorytetów dla zarządzających szpitalami, którzy nie mają już chyba wątpliwości, że stanowi ono olbrzymie ryzyko dla jednostek ochrony zdrowia. Ryzyko finansowe, prawne, ale przede wszystkim związane z zagrożeniem bezpieczeństwa pacjentów. W tej sytuacji istotne jest podejmowanie wszelkiego rodzaju działań prowadzących do jego minimalizowania. 

Na pewno ważnym elementem w tym zakresie jest edukowanie personelu szpitalnego. Wszyscy pracownicy powinni mieć poczucie, jak istotny jest wpływ zagrożeń cybernetycznych na funkcjonowanie jednostek ochrony zdrowia, i zachowywać ostrożność, aby chronić pacjentów. 

Znaczącą rolę w minimalizowaniu ryzyka pełni także uwierzytelnianie wieloskładnikowe. Organizacje opieki zdrowotnej powinny wymagać od użytkowników systemu podania więcej niż jednego czynnika weryfikacyjnego w celu uzyskania dostępu (11). Aby zwiększyć ochronę, zaleca się także okresowe wymuszanie zmian hasła. Często również automatyzacja – dzięki temu, że zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia błędu ludzkiego – może pomóc minimalizować ryzyko związane z cyberatakami.

Istotne znaczenie w tym aspekcie mają także zapory sieciowe, które są pierwszą linią obrony w obszarze bezpieczeństwa sieci. Stanowią one barierę pomiędzy zabezpieczoną siecią wewnętrzną, która jest kontrolowana, a siecią zewnętrzną – Internetem. Zapory sieciowe wdraża się po to, aby zatrzymywać zagrożenia, takie jak zaawansowane złośliwe oprogramowania czy ataki na poziomie aplikacji (12).

Incydenty związane z cyberbez...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp

Logowanie

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.