Cyberbezpieczeństwo – czy da się je zapewnić w jednostkach ochrony zdrowia?
Podniesienie bezpieczeństwa informatycznego powinno być dziś jednym z najwyższych priorytetów dla zarządzających szpitalami. Ryzyko związane z cyberprzestępczością, nie tylko finansowe czy prawne, ale przede wszystkim to dotyczące bezpieczeństwa pacjentów należy brać pod uwagę oraz umiejętnie nim zarządzać.
Przeglądając serwisy internetowe czy nagłówki gazet z kraju i ze świata, z roku na rok, a nawet z miesiąca na miesiąc, można znaleźć coraz więcej doniesień dotyczących ataków hakerskich na jednostki ochrony zdrowia. Chociażby tylko w grudniu 2022 r. pojawiło się sporo takich informacji. Poniżej znajdują się przykładowe nagłówki ze świata wyłącznie z tego miesiąca:
- Cyberatak w brooklyńskim szpitalu, który zapewnia opiekę ubogim nowojorczykom („New York Times”, 12 grudnia 2022 r.) (1);
- Wiodący szpital stanowy w Indiach przywraca systemy po cyberataku (Reuters, 6 grudnia 2022 r.) (2);
- Francuski szpital zawiesza działalność po cyberatakach (France 24, 5 grudnia 2022 r.) (3). W minionym roku do tego typu incydentów dochodziło także w Polsce, głośno było tu o cyberatakach na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (w lutym 2022 r.) czy Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki (w listopadzie ubiegłego roku).
Wzrost cyberataków w ochronie ...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online