Praktyczne aspekty zarządzania jednostką ochrony zdrowia - Strona 2 z 3 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPraktyczne aspekty zarządzania jednostką ochrony zdrowia - Strona 2 z 3 - dlaszpitali.pl

I edycja konferencji „Praktyczne aspekty zarządzania jednostką ochrony zdrowia”

Koordynowana opieka zdrowotna

Budowanie koordynacji opieki zdrowotnej w aktualnych warunkach polskiej ochrony zdrowia omówił Piotr Karniej, członek zarządu Oddziału Dolnośląskiego STOMOZ. Na początku scharakteryzował opiekę koordynowaną oraz przybliżył proces jej wdrażania od momentu powołania przez Ministra Zdrowia Zespołu ds. Zmian w POZ. Następnie prelegent skupił się na zmianach, jakie zachodzą poprzez wprowadzenie koordynowanej opieki zdrowotnej w praktykach POZ. Tutaj wymienił m.in.: nawiązanie współpracy pomiędzy praktykami POZ, a lekarzami specjalistami czy dodatkowe finansowanie świadczeń diagnostycznych, które mogą być wykonane w placówkach z którymi zawarto umowę, lub we własnych zasobach. Następnie prelegent przeszedł do kwestii, które pozostały bez zmian, czyli: sposób postępowania lekarzy POZ z pacjentem chorym na choroby przewlekłe, oczekiwanie pacjenta chorego przewlekle na leczenie u specjalisty, dostępność do lekarzy specjalistów czy brak szkoleń dla lekarzy POZ, pielęgniarek POZ i koordynatorów. Na koniec Karniej przedstawił wszelkie wątpliwości związane z wprowadzeniem modelu koordynacji opieki zdrowotnej na poziomie POZ-tu, ale również możliwości, jakie niesie to za sobą dla polskiej ochrony zdrowia.

Potencjał apteki szpitalnej

Możliwości wykorzystania apteki szpitalnej dla poprawy sytuacji ekonomicznej szpitali omówił Marcin Cichoń, śląski wojewódzki konsultant ds. farmacji szpitalnej. Na początku wyjaśnił, że kierownik apteki współpracuje z każdą kluczową osobą w placówce, czyli: pielęgniarką naczelną, dyrektorem ds. lecznictwa, księgową, działam kontraktowania, laboratorium oraz pielęgniarkami oddziałowymi, ma więc pełny obraz sytuacji, jaka ma aktualnie miejsce w szpitalu. Prelegent podkreślił także istotne znaczenie współpracy z przedstawicielami firm farmaceutycznych, które przynosi wiele korzyści nie tylko w obszarze ekonomii, ale także w kwestii poprawy bezpieczeństwa terapii, jak również w kierunku wzrostu jej skuteczności, na czym wszystkim powinno najbardziej zależeć. Podsumowując zaznaczył , że dopóki zarządy szpitali nie zrozumieją, że warto jest ściśle współpracować z kierownikiem apteki, pozwalając mu działać w wielu obszarach czy wspierając go zatrudnieniem dodatkowego personelu, dopóty kondycja finansowa szpitali będzie słaba i nie będzie się w stanie poprawić bez dofinansowania zewnętrznego.

Jak skutecznie zarządzać SOR

Jacek Olszewski p.o. Koordynator SOR Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej w swojej prelekcji przybliżył metody zarządzania SOR, odwołując się do jego zasobów, finansów i organizacji pracy. Na początku omówił rolę i miejsce oddziałów ratunkowych w systemie ochrony zdrowia zaznaczając, że SOR nie pełni funkcji Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) oraz Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS), nie zastępuje także lekarza POZ i lekarza specjalisty w ambulatoryjnej diagnostyce i leczeniu chorób przewlekłych. Prelegent podkreślił, że nieefektywne zarządzanie tym oddziałem przekłada się nie tylko na zmniejszenie przepływu pacjentów oraz spadek efektywności i jakości udzielanych świadczeń, ale także na nadmierne obciążenie personelu, eksploatacje sprzętu oraz zwiększenie wykorzystania zasobów i infrastruktury, a w efekcie na straty finansowe. Następnie Olszewski omówił najczęstsze czynniki uniemożliwiają optymalizację procesu diagnostyczno-terapeutycznego w SOR oraz odwołał się do sytuacji Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej, które za sprawą wprowadzenia nowych metod zarządzania ostatnimi czasy znacząco poprawiło sposób funkcjonowania SOR.

Nowoczesne metody zarządzania placówką medyczną

Bernard Żaroffe, zastępca dyrektora ds. lecznictwa S.P.Z.O.Z. w Tomaszowie Lubelskim omówił nowoczesne metody zarządzania jednostką ochrony zdrowia, odwołując się do własnych doświadczeń. Na początku omówił analizę potrzeb i potencjału jednostki, która została przeprowadzona w pierwszym okresie działalności zarządu szpitala – przedstawił negatywne i pozytywne strony wyników wstępnej oceny. Następnie przeszedł do strategicznych założeń dotyczących funkcjonowania placówki, w tym m.in.: redukcji bazy łóżkowej szpitala, utworzenia „dużego oddziału wewnętrznego” w ramach III poziomu sieciowego sprzyjającego optymalizacji wykorzystania bazy łóżkowej pionu zachowawczego, utworzenia Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego na podstawie analizy potrzeb społecznych, rozszerzenia portfolio Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej, utrzymania i wzmocnienia systemu budowania jakości. Na koniec prelegent przedstawił perspektywy na przyszłość, związane z rozbudową szpitala.

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.