Praktyczne aspekty wyposażania zakładów radiologii i diagnostyki obrazowej oraz zakładów radioterapii onkologicznej w aparaturę medyczną
Optymalne wyposażenie dostosowane do infrastruktury
Po określeniu potrzeb zakładu konieczne jest przeprowadzenie starannego procesu wyboru odpowiedniego sprzętu medycznego. Istnieje wiele różnych rodzajów sprzętu medycznego stosowanego w radiologii i diagnostyce obrazowej, takich jak: tomograf komputerowy (CT), rezonans magnetyczny (MR), mammografia, radiografia cyfrowa, ultrasonografia (USG) i wiele innych. Ważne jest, aby wybrać sprzęt, który spełnia potrzeby zakładu, jest zgodny z obowiązującymi normami bezpieczeństwa, posiada odpowiednie certyfikaty i spełnia wymogi regulacyjne.
Przy wyborze sprzętu medycznego należy również wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak dostępność serwisu posprzedażowego, dostępność części zamiennych, koszty eksploatacji, przestrzeń fizyczna wymagana do instalacji oraz czas dostawy i instalacji sprzętu. Wybór sprzętu powinien być dostosowany do specyficznych potrzeb i wymagań zakładu oraz uwzględniać aspekty techniczne, ekonomiczne i logistyczne.
Przy wyborze sprzętu medycznego należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, takich jak: dokładność i jakość obrazu, szybkość i efektywność przeprowadzania badań, dostępność serwisu i części zamiennych, koszty eksploatacji, wymagania co do przestrzeni i instalacji, jak również koszty samego zakupu sprzętu.
Jednym z rozwiązań problemów dotyczących inwestycji szpitalnych jest przeprowadzenie procedury postępowania przetargowego w formuje „zaprojektuj, wybuduj i wyposaż”. Dzięki temu przerzucamy gros odpowiedzialności za pozytywny przebieg inwestycji na potencjalnego wykonawcę. Jednakże należy się w tym przypadku liczyć z praktycznie idealnym przygotowaniem programu funkcjonalno-użytkowego, na podstawie którego zaprojektuje i wykona się docelowe przedsięwzięcie. Drugim rozwiązaniem jest przeznaczenie odpowiednio długiego czasu na odpowiednie zaprojektowanie docelowej inwestycji, a następnie przygotowanie procedury postępowania przetargowego na roboty budowlane oraz wyposażenie obiektu w sprzęt na stale związany z budynkiem.
Szczególną uwagę zwraca się tu na urządzenia, które wymagają odpowiedniej koordynacji w procesie transportu i montażu w lokalizacji docelowej, np. duże gabarytowo urządzenia do diagnostyki, takie jak: rezonans magnetyczny, urządzenia tomografii komputerowej. Dodatkowo trzeba pamiętać także o urządzeniach, które wymagają instalacji jeszcze na etapie wykonywania robót budowlanych, i tak jest w przypadku wszystkich jednostek zasilających w gazy medyczne. W tym przypadku należy przeprowadzić obligatoryjnie pełną certyfikację instalacji gazów medycznych po uprzednim zainstalowaniu ww. urządzeń. Z powyższych przykładów wynika, że jest podstawa do przeprowadzania postępowań w formuje „wybuduj i wyposaż (sprzęt na stałe związany)”. Lecz nieuzasadnione jest przeprowadzenie postępowań typu „wybuduj i wyposaż pod klucz”, gdyż może to być przyczyną ograniczania konkurencyjności, a także, jak wskazuje doświadczenie, wzrostu cen za urządzenia medyczne.
Proces wyposażania obiektu w ramach realizacji inwestycji
Sposobem ułatwiającym przeprowadzenie postępowań przetargowych na dostawę sprzętu medycznego jest odpowiednie przygotowanie się do tej procedury. Wskazane jest, aby przeprowadzić dialog techniczny na zakres urządzeń, które wchodzą w skład wyposażenia inwestycji. Dialog techniczny ma na celu doradztwo lub udzielenie informacji w zakresie niezbędnym do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia na urządzenia medyczne, specyfikacji istotnych warunków zamówienia lub określenia warunków umowy. Efektem dialogu jest uzyskanie jak największej ilości informacji odnośnie do najlepszych możliwych rozwiązań w danej dziedzinie. Dodatkową korzyścią jest możliwość przeprowadzenia dialogu technicznego w sytuacji, gdy szpital nie posiada jeszcze środków przeznaczonych na realizację przyszłego zamówienia. Organizacja dialogu technicznego jest czasochłonna, lecz efekty są warte zachodu.
Podsumowanie
Przy realizacji inwestycji szpitalnych powodzenie całości przedsięwzięcia zależy od wielu czynników. Zadania, za które powinien odpowiadać dział aparatury, przedstawiają się następująco:
a) etap projektowania: określenie typów i miejsca instalacji urządzeń medycznych, pełnienie roli tzw. „pomostu” pomiędzy technologiem medycznym a użytkownikiem,
b) etap robót budowlanych w przypadku procedur „wybuduj i wyposaż”: prawidłowe utworzenie opisu przedmiotu zamówienia określające urządzenia medyczne na stałe związane z budynkiem,
c) etap postępowań przetargowych na dostawę sprzętu medycznego: zaleca się przeprowadzenie dialogu technicznego, należy określić jednoznaczne opisy parametrów funkcjonalno-użytkowych urządzeń w zgodności z ustawą prawo zamówień publicznych, w szczególności nie należy stosować opisów z bezzasadnym ograniczaniem konkurencyjności.
Piśmiennictwo
- Ustawa z dnia 7 października 2020 r. o Funduszu Medycznym (Dz.U. z 2020 r., poz. 1875 z późn. zm.).
- Ministerstwo Zdrowia, https://www.gov.pl/web/zdrowie/fundusz-medyczny (data odczytu: 11.04.2023).
- Ministerstwo Zdrowia, http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/ocena-wnioskow-inwestycyjnych-w-sektorze-zdrowia-system-iowisz/.