Chirurgia naczyniowa - nowe technologie, trendy i perspektywy - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plChirurgia naczyniowa - nowe technologie, trendy i perspektywy - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Chirurgia naczyniowa – nowe technologie, trendy i perspektywy

OPM10_17_POLSKA_CHIRURGIA_NACZYNIOWA_I_RADIOLOGIA
fot. iStock

Chirurgia naczyniowa jest szybko rozwijającą się dyscypliną zabiegową, której postęp jest związany z rozwojem urządzeń pozwalających na przezskórne, małoinwazyjne zabiegi wewnątrznaczyniowe. Początki chirurgii naczyniowej sięgają starożytności i dotyczyły głównie badania anatomii układu tętniczego i żylnego.

Pierwszą udokumentowaną operację naczyniową wykonał Ambroise Pare, podwiązując w 1546 roku krwawiące naczynie. Kolejne techniki operacyjne wprowadzali tacy chirurdzy, jak: John Hunter, Astley Cooper, John B. Murphy i Alexis Carrel. Dwa największe niechirurgiczne odkrycia, które pchnęły do przodu rozwój chirurgii naczyniowej, to heparyna odkryta przez Jaya McLeana i arteriografia wprowadzona przez Reynaldo dos Santosa.

Początki chirurgii wewnątrznaczyniowej to koniec lat 80. XX w. Największym wydarzeniem tego okresu była pierwsza implantacja endograftu aortalnego przez rosyjskiego chirurga Volodosa w 1984 roku. Rozpoczęto nowy rozdział pod postacią angioplastyk tętniczych z użyciem stentów i protezowania wewnątrznaczyniowego przy pomocy stentów krytych, co znalazło zastosowanie w leczeniu zwężeń i niedrożności tętnic. Ostatnie 30-lecie to ogromny postęp w wewnątrznaczyniowym leczeniu tętniaków aorty brzusznej i piersiowej, które dawniej operowane były z wykorzystaniem otwartych technik chirurgicznych. Po erze zabiegów naprawczych na tętnicach oraz tętniakach nadszedł czas na wewnątrznaczyniowe operacje na układzie żylnym.

Operacyjne leczenie tętniaków

Większość tętniaków aorty brzusznej i tętnic obwodowych jest następstwem zmian zwyrodnieniowych błony środkowej ściany tętnicy związane ze zmniejszeniem w niej [...]

Ten materiał dostępny jest dla Subskrybentów.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną Subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas

Komentarze

Reklama

Strefa wiedzy

651 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy