Standardowe i specjalistyczne zestawy chirurgiczne na bloku operacyjnym – optymalizacja. Narzędzia endoskopowe w chirurgii
Główne zasady bezpiecznego stosowania narzędzi
Podczas operacji od obu pielęgniarek operacyjnych (instrumentującej i pomagającej) wymaga się określonych zachowań, związanych z prawidłowym postępowaniem z narzędziami. Dlatego istotne jest, by podczas zabiegu operacyjnego były dwie wyszkolone pielęgniarki operacyjne, doskonale znające zarówno sprzęt, jaki należy podłączyć, jak i sposób postępowania z danym typem narzędzi (jak rozłożyć, czy zostały oddane kompletne itp.). Podstawowym obowiązkiem jest rozpoznanie, czy sprzęt/narzędzie jest sprawne, ponieważ „zabrania się uruchamiania i używania wyrobu mającego wady mogące stwarzać ryzyko dla pacjentów, użytkowników lub innych osób” (11). Takie rozpoznanie jest możliwe tylko w sytuacji, gdy osoby posługujące się wyrobami medycznymi znają instrukcje producenta, co jest niemożliwe, gdy obowiązki pielęgniarki operacyjnej pomagającej wykonują osoby delegowane do tej pracy sporadycznie i niepracujące na co dzień w bloku operacyjnym. Takie działania prowadzić mogą do wielu zdarzeń niepożądanych i świadczą o winie organizacyjnej danego podmiotu leczniczego.
Główne zasady bezpiecznego postępowania z narzędziami (12)
- Wybór zestawu i narzędzi specjalistycznych stosownie do zaplanowanego zabiegu.
- Sprawdzenie wskaźników sterylizacji i wklejenie ich do protokołu pielęgniarki operacyjnej.
- Liczenie narzędzi przez obie pielęgniarki (instrumentująca liczy narzędzia i podaje ich liczbę, a pomagająca sprawdza z wykazem; braki są odnotowywane). Liczenie przeprowadza się co najmniej dwa razy: przed operacją i po niej. Przed zamknięciem jamy ciała/głębokiej rany pielęgniarka operacyjna instrumentująca upewnia się, czy wróciły do niej używane narzędzia.
- Sprawdzenie przed operacją, czy wszystkie narzędzia są sprawne.
- Pielęgniarka operacyjna instrumentująca podaje [...]