Standardowe i specjalistyczne zestawy chirurgiczne na bloku operacyjnym – optymalizacja. Narzędzia endoskopowe w chirurgii
Niniejsza praca ma na celu przedstawienie przykładowych zestawów chirurgicznych oraz narzędzi endoskopowych, a także oraz ukazanie drogi narzędzi na bloku operacyjnym, w oparciu o akty prawne i obowiązujące wytyczne oraz wskazanie różnic w przypadku pracy z pacjentem narażonym na zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2.
Blok operacyjny jest miejscem, gdzie wykonywane są procedury medyczne z naruszeniem ciągłości tkanek, zatem istnieje wymóg stosowania narzędzi sterylnych, a nie tylko poddanych dezynfekcji wysokiego poziomu, jak to ma miejsce z częścią stosowanego sprzętu w salach endoskopowych.
Przykładowe zestawy używane w chirurgii ogólnej
Praca na bloku operacyjnym wymaga zastosowania narzędzi chirurgicznych, które najogólniej można podzielić na jednorazowe i wielorazowe. Te ostatnie muszą być poddane procesowi dezynfekcji i sterylizacji. Narzędzia chirurgiczne – zależnie od przeznaczenia – są podzielone na ogólne (służące do wielu typów operacji) i specjalistyczne (używane przy określonych procedurach). Aby ułatwić zarządzanie sprzętem, w każdej z dziedzin zabiegowych wyróżnić można tzw. zestawy „duże” i „małe”.
Zależnie od specjalności zabiegowych i zwyczajów w danej je...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online