Ultrasonografia w rękach anestezjologa na bloku operacyjnym i w OAIIT dlaszpitali.plUltrasonografia w rękach anestezjologa na bloku operacyjnym i w OAIIT

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Ultrasonografia w rękach anestezjologa w diagnostyce i monitorowaniu układu krążenia na bloku operacyjnym i w OAIIT

opm-dlaszpitali-ultrasonografia-w-rekach-anestezjologa
fot. iStock

W ostatnich latach przyłóżkowa, holistyczna ultrasonografia stała się nieodzownym narzędziem w rękach anestezjologa na oddziale intensywnej terapii i bloku operacyjnym. Wśród wielu niezwykle przydatnych zastosowań tej metody diagnostycznej kluczową rolę odgrywa wykorzystanie USG w ocenie funkcji układu krążenia.

Monitorowanie funkcji układu krążenia ma fundamentalne znaczenie w trakcie leczenia chorych hospitalizowanych na oddziale intensywnej terapii (OIT) i bloku operacyjnym (1-3). Niewydolność serca, hipowolemia i przeciążenie płynami należą do wiodących przyczyn zgonów w OAiIT.

Dlatego informacje uzyskiwane w oparciu o wiarygodną metodę monitorowania układu krążenia mogą ułatwić podejmowanie właściwych decyzji terapeutycznych i tym samym wpływać na wynik leczenia.

W ostatnich latach ukazało się wiele prac, które zakwestionowały przydatność znaczącej liczby stosowanych dotąd inwazyjnych metod monitorowania, takich jak np. pomiar ośrodkowego ciśnienia żylnego (OCŻ) czy ciśnienia zaklinowania w tętnicy płucnej. Wykazano również, że coraz powszechniej stosowane od niedawna techniki oparte na termodylucji przezpłucnej i bioimpedancji mają wiele ograniczeń (4, 5). Ultrasonografia umożliwia przyłóżkową i wszechstronną diagnostykę funkcji układu krążenia.

Pozyskane w trakcie badania informacje mogą stanowić znakomite uzupełnienie badania fizykalnego i inwazyjnych badań układu krążenia. Do niedawna badanie echokardiograficzne wykonywane było wyłącznie przez kardiologów. Od kilku lat po tę metodę diagnostyczną sięgają również anestezjolodzy i lekarze medycyny ratunkowej. Zwykle lekarze tych specjalności dokonują ultrasonograficznej oceny serca, aby zidentyfikować przyczynę ostrej niewydolności [...]

Ten materiał dostępny jest dla Subskrybentów.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną Subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas

Komentarze

Reklama

Strefa wiedzy

651 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy