Endoskopia terapeutyczna układu pokarmowego w rzeczywistości pandemicznej

Endoskopia jest uważana za procedurę wysokiego ryzyka transmisji koronawirusa SARS-CoV-2 w związku z tworzeniem się aerozoli podczas zabiegów w układzie pokarmowym, dlatego organizacja pracy stanowi szczególne wyzwanie dla zespołu lekarsko-pielęgniarskiego oraz dostawcy usług sprzątających.
Rozwój nowoczesnych technologii w sektorze medycznym, ukierunkowany na zmniejszanie inwazyjności metod zabiegowych, jest szczególnie widoczny w dziedzinie endoskopii terapeutycznej układu pokarmowego. Nieuchronne procesy demograficzne, zwiększające się wymogi bezpieczeństwa medycznego i prawnego stosowanych terapii prowadzą do poszukiwania metod szeroko dostępnych i minimalnie inwazyjnych, a przy tym skutecznych oraz obarczonych niskim ryzykiem powikłań i przedłużonych hospitalizacji. Niezbędnymi elementami sprawnego funkcjonowania endoskopii szpitalnej są zrozumienie jej specyfiki i potrzeb na szczeblu zarządczym oraz modelowa współpraca pomiędzy zespołem chirurgicznym operacyjnym i endoskopowym, warunkująca dobrą kwalifikację do zabiegów oraz zaplecze w sytuacji potencjalnych powikłań czy konieczności hybrydowego rozszerzenia zakresu zabiegu. Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wymogła zmiany organizacyjne, lokalowe i sprzętowe niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa epidemiologicznego.
Rodzaje endoskopów i zminiaturyzowane akcesoria
Pełny zakres procedur umożliwia zastosowanie wideoendoskopów giętkich o zróżnicowanej długości sondy, średnicy kanału roboczego, rodzaju optyki i zintegrowanych zminiaturyzowanych głowic, w zależności od rodzaju planowanego dostępu zabiegowego (1). Gastroskopie i kolonoskopie terapeutyczne powinny być wykonywane z użyciem endoskopów posiadających dodatkowy kanał płuczący, który w połączeniu z pompą irygacyjną umożliwia spłukiwanie pola zabiegowego, szczególnie w sytuacji zaopatrywania krwawiących naczyń. Domeną jednostek zabiegowych jest wykonywanie endoskopowej cholangiopankreatografii [...]