Bicie serca uspokaja. W Krakowie powstanie Strefa Rodzica
Według The Social Readjustment Rating Scale opracowanej przez międzynarodowych psychiatrów, największy stres u rodziców wywołuje choroba dziecka (1). To również niełatwe doświadczenie dla małych pacjentów. Jednak obecność bliskich (rodziców, opiekunów) sprawia, że dzieci nie tylko lepiej współpracują z personelem medycznym, ale co najważniejsze czas ich pobytu w szpitalu skraca się średnio o 30 procent.
Maluch przychodząc na świat, szybko dostrzega, że warunkiem jego bezpieczeństwa jest obecność innych ludzi. Nie wie jeszcze, że ci ludzie to jego rodzice, a ten uspokajający rytm, to bicie serca przy przytulaniu. Ale tak właśnie rodzi się więź. Najważniejsza i jedyna w swoim rodzaju. Im mniejsze dziecko, tym ważniejsza obecność rodziców. Jeszcze ważniejsza, gdy dziecko jest chore, podkreśla Edward Orpik, psychoterapeuta, konsultant ds. programów systemowych na rzecz dzieci.
Krystyna Zielińska, psycholog dziecięcy dodaje: Mama czy tata, którzy asystują przy wstępnym badaniu, pomagają oswoić nowe otoczenie jak oddział szpitalny i salę chorych. Sprawiają, że dziecko czuje się tam bezpieczniej.
Strefa Rodzica w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie
Polskie szpitale dziecięce oraz oddziały pediatryczne często nie dysponują komfortową przestrzenią dla rodziców, którzy towarzyszą dzieciom przez cały czas leczenia. Zwyczajnie brakuje na to miejsca. Nie ma gdzie przenocować, czy przygotować sobie posiłku. Już nie mówiąc o przestrzeni do zabawy z dziećmi poza salą szpitalną. Tu z pomocą przyszedł Budimex, który od 6 lat wspiera szpitale w całej Polsce w tworzeniu dla rodziców tzw. Stref Rodzica. Najnowsza powstanie na oddziale Pediatrii i Neurologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie.
– Nasz oddział potrzebuje miejsca, gdzie rodzice mogą bawić się z dziećmi przez 24 godziny na dobę i nie przeszkadzają innym pacjentom. To w szczególności dotyczy tych dzieci, które czekają na badanie EEG. Co istotne musi ono zostać przeprowadzone nad ranem, po nieprzespanej nocy – wyjaśnia kierownik oddziału dr n. med. Ryszard Konior.
– Każda ze Stref Rodzica jest dostosowywana do potrzeb konkretnej placówki. Funkcjonalność i użyteczność w połączeniu z ideą programu jest punktem wyjścia do stworzenia koncepcji strefy – podkreśla Katarzyna Wójcik z Budimeksu.
Czytaj także: Podnoszenie jakości opieki nad pacjentem w oddziale neonatologicznym
Dlatego właśnie na oddziale Pediatrii i Neurologii powstanie sensoryczny pokój zabaw z przylegającym do niego aneksem kuchennym, gdzie niezależnie od pory dnia opiekunowie będą mogli swobodnie bawić się z dziećmi, zrelaksować się czy przygotować sobie ciepły posiłek. Dodatkowo Budimex zdecydował się na wyposażenie oddziału Chorób Infekcyjnych Dzieci i Hepatologii Dziecięcej w foteliki do karmienia, rozkładane fotele dla rodziców oraz składany przewijak.
Prace remontowe rozpoczną się w drugiej połowie września. Tradycyjnie, w ostatnim ich etapie uczestniczyć będą wolontariusze Budimeksu. Otwarcie 31. Strefy Rodzica zaplanowane jest na 25 września.