Bezpieczna eksploatacja systemu rurociągowego gazów medycznych i próżni
Po pierwsze: przeszkolony personel
Personel obsługujący jakikolwiek element instalacji gazów medycznych powinien uzyskać odpowiednie kwalifikacje w zakresie bezpiecznej eksploatacji SRGMiP. Szkolenia takie prowadzone są zarówno dla kadry kierowniczej (w zakresie dozoru), personelu technicznego obsługującego maszynownie gazów medycznych, jak i dla personelu białego, który odpowiada m.in. za eksploatację butli na salach chorych oraz podłączanie butli z gazami do urządzeń medycznych. Szkolenia mają na celu zaznajomienie uczestników z prawidłową i odpowiedzialną obsługą stacji gazów medycznych, aktualnymi wymogami prawnymi, podstawowymi właściwościami gazów medycznych, ryzykami płynącymi z nieprawidłowej eksploatacji i konserwacji instalacji gazów medycznych, środkami ostrożności w przypadku awarii, pożaru lub innej niebezpiecznej sytuacji. Dyrektor placówki ochrony zdrowia powinien zapewnić wszystkim pracownikom mającym styczność z butlami lub systemem rurociągowym gazów medycznych odpowiednie szkolenie i uzyskanie wymaganych kwalifikacji w tym zakresie.
Personel powinien zostać bezwzględnie zaznajomiony z treścią kart charakterystyki stosowanych gazów medycznych, gdzie znajdują się informacje dotyczące m.in.:
- właściwości fizycznych i chemicznych danego gazu lub mieszaniny gazów,
- możliwego rodzaju zagrożeń,
- sposobu obchodzenia się z daną substancją,
- bezpiecznego magazynowania,
- postępowania w przypadku pożaru,
- środków podejmowanych w przypadku niezamierzonego uwolnienia substancji do środowiska,
- środków ochrony indywidualnej,
- bezpiecznego transportu.
Znajomość treści kart charakterystyki, ulotek, a także informacji zawartych w ustawach i aktach wykonawczych przyczynia się do zwiększenia świadomości pracowników, a co za tym idzie, eksploatacji SRGMiP oraz pojedynczych butli w sposób przemyślany i bezpieczny.
Personel powinien [...]