Bezpieczna eksploatacja systemu rurociągowego gazów medycznych i próżni - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plBezpieczna eksploatacja systemu rurociągowego gazów medycznych i próżni - dlaszpitali.pl

Bezpieczna eksploatacja systemu rurociągowego gazów medycznych i próżni

gazy-medycznefot. iStock

Na złożony proces eksploatacji instalacji gazów medycznych składa się szereg odpowiedzialnych czynności obsługowych, umożliwiający finalnie odbiór gazu (leku) w sposób bezpieczny przez pacjenta.

System rurociągowy do gazów medycznych i próżni (dalej: SRGMiP) bywa często traktowany „po macoszemu”. W wielu jednostkach ochrony zdrowia pokutuje nadal niepoprawne przekonanie, a  przede wszystkim nieodpowiedzialne podejście, które umniejsza rolę SRGMiP, stawiając go  na  równi z  instalacjami sanitarnymi. Dzieje się tak, mimo że  w  2010 r. (za  Dyrektywą Medyczną 93/42/EWG) weszła w  życie Ustawa o  wyrobach medycznych, która bezdyskusyjnie wskazuje, że  SRGMiP jest wyrobem medycznym klasy II  b.  Instalacja jako wyrób medyczny przed wprowadzeniem do  użytku powinna zostać oznakowana przez wykonawcę znakiem CE  i  zarejestrowana w  Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i  Produktów Biobójczych.

Stosowanie gazów

Stosowanie gazów medycznych jest obecnie bardzo powszechne: używane są  nie tylko jako leki, ale także jako medium umożliwiające wykonywanie procedur medycznych czy też jako zasilanie niektórych narzędzi chirurgicznych. Stawia to  przed kadrą zarządzającą wyzwania dotyczące racjonalnego gospodarowania gazami medycznymi, nie zapominając przy tym o  zapewnieniu najwyższych standardów z&nbsp...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp