Bezpieczeństwo dróg oddechowych personelu medycznego w dobie COVID-19

Według danych resortu zdrowia od początku pandemii do połowy października na COVID-19 zachorowało w Polsce ok. 13,5 tys. pracowników służby zdrowia i ta liczba wciąż rośnie. To jeden z najwyższych odsetków zakażeń COVID-19 wśród personelu medycznego w Europie. Jak w tej trudnej sytuacji zadbać o nasze bezpieczeństwo, bezpieczeństwo medyków? Jednym z kluczowych elementów ochrony indywidualnej medyków jest maksymalne zabezpieczenie dróg oddechowych.
W jaki sposób mają zabezpieczyć się osoby najbardziej narażone na kontakt z chorym lub osobą będącą potencjalnym nosicielem, a więc my, medycy? Jest to możliwe i jesteśmy w stanie podjąć walkę nawet na najbardziej ryzykownych stanowiskach pracy. O ile maksymalnie się zabezpieczymy, w tym zadbamy o bezpieczeństwo o naszych dróg oddechowych. Mimo że w wielu przekazach medialnych i opiniach ekspertów pojawia się sporo informacji, jak prawidłowo zabezpieczać się przed zakażeniem, to chorych wśród medyków lawinowo przybywa, a z moich obserwacji wynika, że w wielu ośrodkach i placówkach medycznych popełnia się błędy. Jako anestezjolog na oddziale zajmującym się pacjentami zarażonymi koronawirusem opowiem o naszym bezpieczeństwie, bezpieczeństwie medyków.
Maski medyczne (chirurgiczne) tylko dla pacjentów
Maski medyczne są stosowane w celu ograniczenia przenoszenia czynników zakaźnych od personelu do pacjentów podczas zabiegów chirurgicznych i w innym otoczeniu medycznym o podobnych wymaganiach. Zgodnie z normą europejską (PN-EN 14863) teoretycznie nie powinny [...]