Projektowanie przestrzeni terapeutycznych. Magia wyobraźni w służbie komfortu pacjenta
Fot. 3. Poczekalnia bloku porodowego ICZMP; fot. HaWa, projekt m+design
Projektowanie wnętrz szpitalnych to znacznie więcej niż tylko dbałość o estetykę, ma bowiem istotny wpływ na rezultaty leczenia pacjentów.
W analizach przeprowadzonych na łamach „Ogólnopolskiego Przeglądu Medycznego” autorzy1 podkreślają zawiłości systemu środowiska leczniczego w szpitalach. Praca personelu medycznego stanowi jedynie jedną z wielu składowych tego systemu; istotny wpływ na jego sprawną funkcję wywierają różnorodne czynniki środowiskowe. W dziale „Architektura i infrastruktura” szczególny nacisk kładziony jest na rolę wnętrz terapeutycznych, opartych na elementach takich jak: biofilia, harmonia z naturą, akustyka, wysokiej jakości materiały i oświetlenie, które oddają piękno naturalnego światła (1). To właśnie te elementy odgrywają kluczową rolę w łagodzeniu stresu pacjenta. Autorka niniejszego artykułu podejmuje się kontynuacji dyskusji, zagłębiając się w koncepcję kierowania się powyższymi założeniami podczas projektowania przestrzeni i badając ich znaczenie w tworzeniu wnętrz terapeutycznych. Celem publikacji jest ukazanie, w jaki sposób starannie zintegrowane wizualne i przestrzenne elementy mogą utkać narrację, która nie tylko redukuje stres, ale również sprzyja atmosferze wspomagającej proces leczenia. Aby zobrazować tę koncepcję w praktyce, koncentruje się na projekcie oddziału porodowego.
Od momentu, gdy pacjenci przekraczają progi placówki opie...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online