Projektowanie laboratoriów medycznych
Budowa nowego laboratorium centralnego firmy Diagnostyka; fot. arch. ARCHIMED
Projekt budynku zakłada jego pracę przez co najmniej 20 lat, a więc koszt laboratorium powinien być rozważany w kontekście kosztów projektowania, budowy i eksploatacji w tym czasie. Mając powyższe na uwadze, należy etap projektowy potraktować jako kluczowy dla optymalizacji całości nakładów na laboratorium.
Celem niniejszej publikacji jest przedstawienie metody projektowej pozwalającej na zaprojektowanie zoptymalizowanego i przyjaznego laboratorium dla pracujących w nim ludzi.
W związku z moją specjalizacją związaną z projektowaniem obiektów ochrony zdrowia większość artykułu poświęcę na omówienie zagadnień związanych z laboratoriami medycznymi, aczkolwiek podobne metody stosowaliśmy przy projektowaniu laboratoriów chemicznych dla Eurofins Polska.
Jednymi z podstaw metody evidence-based design – tłumaczonej przeze mnie jako metoda projektowania oparta na faktach, jest doświadczenie projektantów i wykorzystanie tej wiedzy we współpracy z Inwestorem.
W swoim dorobku mamy wykonane i pracujące laboratoria, a doświadczenia projektowe z ich tworzenia to jedna z podstaw niniejszego artykułu. Najważniejsze z nich to:
- laboratorium genetyczne i laboratorium pracowni kości skroniowej w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach,
- <...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online