Postcovidowe zasady projektowania obszarów SOR, izby przyjęć i przychodni przyszpitalnych
Ważne jest również, by strefa podjazdu dla karetek była tak wentylowana, by powietrze z karetki nie było zaciągane do wnętrza oddziału.
Kaskada ciśnień w układzie wentylacji i klimatyzacji szpitalnej powinna być projektowana równie precyzyjnie jak drogi komunikacji pacjentów i personelu. Projekt wentylacji i klimatyzacji winien być wykonywany w interdyscyplinarnym zespole z architektami, zarządem szpitala, technologami medycznymi, rzeczoznawcami sanitarno-epidemiologicznymi i specjalistami z zakresu zakażeń wewnątrzszpitalnych oraz bezpieczeństwa sanitarnego.
Zakończenie
Pandemia pokazała, jak wiele zaleceń Florence Nightingale (uważanej za twórczynię specjalności architektury szpitalnej) jest wciąż aktualnych. Jej spostrzeżenia z wojny krymskiej – zalecające wietrzenie pomieszczeń szpitalnych, dostęp do światła słonecznego i utrzymywanie dystansu między pacjentami to dalej fundamenty dobrego szpitala. Rozwój nauki i doświadczenia budowy nowoczesnych szpitali dokładają do tego bardzo ważny aspekt elastyczności funkcjonalnej.
Warto więc pamiętać, że zarówno konstrukcja obiektu medycznego, rozwiązania instalacyjne i funkcjonalne powinny być łatwo podatne na zmiany – zmiany wymuszone np. sytuacją pandemiczną.
Nowoczesna technika, a zwłaszcza powszechna już łączność online, mogą znacznie ograniczyć tzw. „niepotrzebne” wizyty na SOR czy w przychodni – triage online i wytyczne jak, kiedy i jaką drogą dotrzeć do placówki medycznej to jeden ze skuteczniejszych sposobów rozładowywania kolejek i ograniczania ryzykownych kontaktów.
Dr Moudgal słusznie zauważa:
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online