Ekologia i zrównoważony rozwój w szpitalnictwie - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plEkologia i zrównoważony rozwój w szpitalnictwie - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Ekologia i zrównoważony rozwój w szpitalnictwie – spojrzenie poza styropian i fotowoltaikę

OPM_5_24_Piotr_Springer_SPOJRZENIE_POZA_STYROPIAN_I_FOTOWOLTAIKE_iStock-1321223895
fot. iStock

Ekologia i zrównoważony rozwój w szpitalnictwie nie muszą oznaczać kompromisów. Istnieje wiele obszarów, w których prośrodowiskowe rozwiązania są jednocześnie korzystne dla jakości świadczonych usług oraz rachunku ekonomicznego podmiotu leczniczego.

Powszechne pojmowanie ekologii w szpitalu niejednokrotnie ogranicza się do kwestii zużycia energii elektrycznej czy konieczności termomodernizacji starej zabudowy. Dbałość o środowisko naturalne, zawarta w idei zrównoważonego rozwoju, sięga jednak znacznie dalej poza oczywiste rozwiązania techniczne, ograniczające energochłonność infrastruktury medycznej. Jakie wyzwania stoją przed menadżerami placówek opieki zdrowotnej w świetle unijnych przepisów oraz czy ekologia w szpitalu musi oznaczać kompromisy?

OPM_5_24_Piotr_Springer_SPOJRZENIE_POZA_STYROPIAN_I_FOTOWOLTAIKE_RYC_4
Ryc. 4. Osadzony w zieleni i zaprojektowany z uwzględnieniem optymalizacji ekologicznej Zakład Opieki Długoterminowej w Świnoujściu (proj. WK Architekci, Adam Kashyna, Piotr Springer 2017 r.). Fot. Mirbud SA

Szkodliwa opieka zdrowotna

Zmiany klimatu, które nastąpiły w ciągu ostatnich 60 lat, przyspieszane również czynnikami antropogenicznymi, zwiększyły światowy potencjał przenoszenia malarii o niemal 40%, co obciąża opiekę zdrowotną, szczególnie w krajach rozwijających się. Zagrożenia zdrowotne wynikające z ocieplania klimatu dotyczą także bezpośrednio Polski – w minionych 10 latach ekosystem regionu bałtyckiego nadający się do przenoszenia bakterii cholery zwiększył swoją powierzchnię o 35% [1].

W globalnym ujęciu opieka zdrowotna emituje ponad 4% dwutlenku węgla [...]

Ten materiał dostępny jest dla subskrybentów Premium.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas

Komentarze

Strefa wiedzy

650 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy