Analizy HTA – ocena technologii medycznych kluczem do sprawnego systemu ochrony zdrowia

Obszar zainteresowań działalności HTA znajduje się na styku medycyny, ekonomii i technologii, czego konsekwencją jest kompleksowa ocena dotycząca każdego z tych obszarów.
Ewolucja oraz rozwój obszaru medycyny i ochrony zdrowia postrzegane są jako jeden z najbardziej dynamicznie zmieniających się sektorów życia społecznego w ostatnich dekadach. Zmiany na płaszczyźnie gospodarczej, demograficznej oraz politycznej stawiają przed systemami ochrony zdrowia szereg wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się menedżerowie oraz osoby decyzyjne w systemie zdrowia. Wyzywania te dotyczą zarówno płaszczyzny najbliższej pacjentowi – klinicznej, ale także funkcjonowania ekonomicznego systemu i znaczenia jakości świadczonych procedur. Pomimo wdrażania do systemu nowych technologii medycznych oraz szeregu reform, funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej w Polsce wciąż charakteryzuje się niską oceną na wielu płaszczyznach. Zwraca się przede wszystkim uwagę na ograniczoną dostępność do lekarzy specjalistów i badań diagnostycznych oraz jakość świadczeń (1).
Przyczyn tego stanu upatruje się w niewydolności organizacyjnej oraz niedofinansowaniu systemu, na który przeznacza się ze środków publicznych jedną z najniższych kwot w Europie – w 2016 r. 4,8% PKB (2). Podejmowanie prób przeciwdziałania istniejącej sytuacji wymaga spójnych działań w kontekście uwarunkowań politycznych, ekonomicznych, społecznych i psychologicznych determinujących funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej (3). Omawiane trendy oraz wyzwania stanowią treść raportu PWC, w którym wskazuje się, że rola i znaczenie efektywności operacyjnej podmiotów ochrony zdrowia, nowe technologie medyczne, rosnące koszty zdrowia czy rola [...]