Aktualne wymogi higieniczno-sanitarne na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii
Funkcja oddziału
Ponieważ można uznać, że oba te rozporządzenia wzajemnie się uzupełniają w zakresie kryteriów i wymagań, staje się praktyką wszechobecna zasada interpretacji aktów prawnych – użytkownik zawsze może wykonać więcej niż definiuje prawo albo zrobić inaczej niż uważa przedstawiciel Sanepidu. Dlatego nie ma prostej recepty na prawidłowe zaprojektowanie oddziału, co jest związane z pewnego rodzaju specyfiką działania danej jednostki, poziomem referencyjności czy przewidzianą grupą pacjentów (dorośli lub dzieci).
Na oddziałach intensywnej terapii i anestezjologii prowadzone, monitorowane i podtrzymywane są funkcje życiowe pacjentów. Prowadzone są: nadzór pooperacyjny, leczenie przeciwbólowe i opieka nad chorymi wymagającymi intensywnej terapii. Monitoruje się parametry czynności życiowych pacjentów – między innymi: temperatury ciała, częstości akcji serca, ciśnienia tętniczego, stężenia dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu (kapnometria), glukozy w surowicy krwi, wykonuje się gazometrię.
Usytuowanie w placówce
Oddział anestezjologii i intensywnej terapii (OAiIT) wraz z blokiem operacyjnym, szpitalnym oddziałem ratunkowym, diagnostyką obrazową należy do podstawowych komponentów szpitala, tworząc tzw. „platformę gorącą”, niejednokrotnie opisywaną i pokazywaną na licznych przykładach przez m.in. Artura Słabiaka (1). Wzajemne funkcjonalne powiązanie ww. obszarów daje gwarancję dobrej komunikacji i organizacji obiektu. Ważne z punktu widzenia pracy OAiIT jest dobre skomunikowanie z oddziałami łóżkowymi, bankiem krwi, apteką czy pracownią mikrobiologiczną. Poziom podłogi oddziału, z uwagi na pokoje łóżkowe, bezwzględnie powinien być usytuowany powyżej otaczającego terenu.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online