Aktualne możliwości zastosowania USG w ginekologii i położnictwie

W badaniu USG wykorzystuje się fale ultradźwiękowe o częstotliwości 2,5-20 MHz. Uzyskany obraz pokazuje kształt, wielkość narządów, ich drobne struktury i pozwala na odróżnienie struktur litych od płynnych.
USG jest specjalistycznym badaniem diagnostycznym służącym do oceny budowy i funkcji różnych narządów ciała ludzkiego. W chwili obecnej jest najbardziej popularnym badaniem obrazowym spośród wszystkich badań diagnostycznych. Zastosowanie USG nie ogranicza się tylko do podstawowej opieki ginekologicznej i położniczej, ale także stosuje się je w opiece wysokospecjalistycznej.
Po raz pierwszy ultradźwięki w medycynie wykorzystano w roku 1958, po stworzeniu przez I. Donalda oraz T. Browna pierwszego aparatu wysyłającego fale ultradźwiękowe. Umożliwiał on obrazowanie dwuwymiarowe ciąży oraz dużych guzów jajników i macicy. Pierwszy ultrasonograf umożliwiający uzyskanie ruchomych obrazów 2D zbudowali w 1965 roku dwaj Niemcy – Krause i Soldner. Badanie przezpochwowe zostało wprowadzone przez A. Kratochwila w 1969 r. za pomocą sondy dopochwowej umożliwiającej endoskopowe badanie ultrasonograficzne. Od połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku USG jest powszechnie stosowaną procedurą diagnostyczną.
W badaniu tym wykorzystuje się fale ultradźwiękowe o częstotliwości 2,5-20 MHz. Głowica USG najpierw emituje, a następnie odbiera fale, które po analizie komputerowej przetwarzane są w obraz pojawiający się na monitorze aparatu. Uzyskany obraz pokazuje kształt, wielkość narządów oraz ich drobne struktury. Pozwala na odróżnienie struktur litych od płynnych. Ponadto, dzięki dużej rozdzielczości stosowanych głowic (sond), umożliwia bardzo precyzyjną diagnostykę płodu. Zastosowanie żelu do badania USG ma na celu zapobieganie rozproszeniu fal oraz uzyskanie lepszego kontaktu głowicy z powierzchnią, przez którą wykonuje się badanie.
Ze względu na użycie głowic badania USG [...]