Robotyka chirurgiczna – współczesne możliwości i wyzwania - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRobotyka chirurgiczna – współczesne możliwości i wyzwania - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Robotyka chirurgiczna – współczesne możliwości i wyzwania

OPM_3_22_Joanna_Szyman_ROBOTYKA_CHIRURGICZNA_FOT_3
fot. arch. autorki

Operacje i procedury, które kiedyś wymagały dużych nacięć i tygodni rekonwalescencji, są teraz minimalnie inwazyjne, bardziej precyzyjne i pozwalają pacjentom na powrót do normalnej aktywności życiowej w znacznie krótszym czasie.

Przyglądając się historii współczesnej chirurgii, widać, jak radykalnie skraca się czas pomiędzy kluczowymi kamieniami milowymi. Droga chirurgii od „otwartej” do „zamkniętej” zajęła ok. 200 lat. Adaptacja do laparoskopii zajęła kolejne 100 lat. Rewolucja wideolaparoskopii wymagała 30 lat, zanim stała się złotym standardem. Robotyka chirurgiczna stała się standardem dla wielu procedur zaledwie w ciągu dekady i przyniosła początek fundamentalnej zmianie w chirurgii.

Dziś chirurdzy wsparci systemami robotycznymi odchodzą od „tkanek i instrumentów” do świata „informacji i energii”, „bitów i bajtów”. Prawdopodobnie następna granica chirurgii to integracja chirurgii cyfrowej, w tym sztucznej inteligencji, rozszerzonej rzeczywistość, automatyzacja i miniaturyzacja urządzeń (1).

Obecnie najbardziej rozpowszechnionym i dominującym na całym świecie systemem robotycznym stosowanym w chirurgii jest system da Vinci firmy Intuitive Surgical.

Technologia ta jest rozwijana od ponad 20 lat. Aktualnie dostępne są już cztery generacje tych platform. Na świecie jest blisko 7000 instalacji robotów da Vinci, w 69 krajach, a do pracy z wykorzystaniem tego robota zostało przeszkolonych około 55 tys. chirurgów. Z ich użyciem wykonano 10 000 000 operacji. W Polsce w 2021 r. wykonano ponad 2000 robotycznych [...]

Ten materiał dostępny jest dla subskrybentów Premium.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas

Komentarze

Strefa wiedzy

650 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy